ВРЊАЧКА БАЊА ЦЕНТАР СВЕТСКОГ ШАХА

Аутор:Весна Ђорђевић

Врњачка Бања је од 19. до 29. марта била центар светског шаха, односно домаћин ФИДЕ школског светског првенства у шаху на коме је учествовало 470 дечака и девојчица узраста до 17 година из 43 земље са свих континената. Свечана церемонија поводом отварања такмичења у организацији Шаховског савеза Србије, Светске шаховске федерације и Општине Врњачка Бања, одржана је у Кристалној сали Хотела „Цептер“ у престоници бањског туризма и шаха, а започета је химном Републике Србије у извођењу дечијег хора „Врњачке искрице“, да би затим добродошлицу присутнима пожелео председник Шаховског савеза Србије, Андрија Јоргић.

Млади шахисти у жару борбе

—Добро дошли у земљу европских шаховских првака. Нисам дуго у шаху, али они који ме познају знају да је најважнија тачка сваког мог програма увођење шаха у школе јер сам уверен да је то најлакши, најефикаснији и најјефтинији начин да једно друштво изгради квалитетне, мудре и рационалне младе људе. У овом месту је тренутно 800 људи, што учесника, што њихових пратилаца, од којих је готово 600 први пут у Србији. Ово је доказ да шах спаја неспојиво и да је шах попут мостова који спајају људе. На овом турниру имамо Азербејџанце и Јермене, Русе и Украјинце који ће равноправно играти партију. Руковаће се пре и након партије и заједно ће анализирати игру. Некада су ратови започињали и завршавали се шаховском партијом., зато ми шаљемо јасну поруку одавде, рекао је Јоргић пожелевши такмичарима да проведу лепе дане у Србији и да из наше земље понесу успомене за памћење, а затим уручио плакете за изузетан допринос у организацији Светског школског првенства Николи Џамићу, Бобану Ђуровићу, председнику Општине Врњачка Бања и Зорану Гајићу, министру спорта.

Учеснике такмичења које се налази у календару Светске шаховске федерације поздравио је делегат ФИДЕ Озгур Солакоглу, наглашавајући да ће шаховски дани у детињству од свих младих такмичара начинити богатство и будућност сваке земље.
Популарност шаха, посебно међу младима, много зависи и од одржавања угледних међународних шаховских такмичења унашој земљи, а ово је већ трећа узастопна година у којој је Врњачка Бања домаћин неког великог спортског такмичења. Да ће се са овом праксом наставити изазио је наду Бобан Ђуровић.

—Овај спортски догађај је празник ума, стратегије и врхунске посвећености игри која је кроз векове остала симбол интелектуалне снаге и прецизности. Надметаћете се у бриљантним потезима, а ово првенство биће и прилика за склапање пријатељства, дружења у размене искустава. Врњачка Бања се с правом може назвати местом шаха. Шах у нашој Бањи има вишедеценијску традицију, а довољан је подсетник да су се овде својевремено одржавала значајна и престижна међународна такмичења. Овим првенсртвом, Врњачка Бања остаје верна традицији шаха и наставља да гради своју репутацију престижне дестинације за врхунске шаховске догађаје. Драги млади шахисти, сигуран сам да ћете уживати у такмичењу, али и у свему што наша Бања може да понуди, од природних лепота и термалних извора, до богате културне и туристичке понуде, рекао је Бобан Ђуровић пожелевши младим учесницима много успеха на такмичењу, да буду достојни противници у победи и у поразу, али и да уживају у игри развијајући своје вештине.

Да Србија негује дугу традицију шаха потврђују историјски записи који сведоче да је ова племенита игра присутна на овим просторима већ вековима, присутне је подсетио министар спорта Зоран Гајић, који је нагласио да Србија није земља „шаховских пацера“, већ дом шампиона, што су недацно потврдили успеси Александра Инђичћа. који је 2024. постао првак Европе, као и укупни тријумфи шахиста и шахисткиња на Европском првенству.

—Велика ми је част што Србија има прилику да угости најталентованије младе шахисте света. Ово првенство није само такмичење, оно је прилика за дружење, размену знања и склапање нових пријатељстава. Верујем да ће сви учесници понети најлепше успомене из Србије – земље шаха и гостопримства, поручио је министар Гајић отварајући такмичење.
Министар Зоран Гајић и Бобан Ђуровић симболично сду повукли први потез, а главни судија Ненад Дорић, означио је почетак такмичења и великог шаховског дружења.

ПРОГЛАШЕЊЕ НАЈБОЉИХ

Један од најквалитетнијих турнира у организацији Шаховског савеза Србије у 2025. игран је по швајцарском систему, у девет кола, уз примену свих важећих FIDE правила. Првенство је обухватило шест старосних категорија: 7, 9, 11, 13, 15 и 17 година, са посебним такмичењем за дечаке и девојчице. Три најбоља такмичара у свакој категорији добила су пехар, медаљу, диплому и вредну предметну награду, док су сви учесници добили диплому и поклон од организатора.
После девет дана борби, најбоље резултате постигли су поредставници Казахстанског шаховског савеза који су освојили четири златне, три сребрне и једну бронзану медаљу. Медаље су освојили представници једанаест федерација, а Србија са два сребра дели седмо и осмо место са Грузијом. Домаћу публику одушевили су Леонид Ивановић у категорији до 11 година и Андреј Љепић у категорији до 17 година који су освојили сребрне медаље показујући да Србија није само добар организатор, већ и успешан учесник у овом такмичењу.

Победници по категоријама са медаљама и пехарима

—Играм шах од своје пете године и имао сам пуно успешних наступа и такмичења, а ово ми је један од већих успеха. Почео сам турнир мало скромније, али је финиш био изузетан па сам победом у задњем колу стигао и до деобе првог места. Ипак, недостајао ми је бољи додатни критеријум и завршио сам са сребром. Најбитнији моменат на овом турниру био је управо тај последњи меч где је било много више психолошке игре, него што је било игре на табли, било је много преломних момената и тешких одлука, а после свега јако сам задовољан јер је све прошло како треба, рекао је Андреј Љепић и најавио да у наредним годинама тек очекује своје највеће успехе који ће преломити о његовом професионалном бављењу шахом.
Озгур Солакоглу, представник Међународне шаховске федерације, се након доделе медаља, посебно захвалио организатору на изузетном нивоу организације и пожелео да Србија поново буде домаћин неког од наредних такмичења.

—Не заборавите да је шах витешка игра и да онај који седи преко пута вас није непријатељ, већ противник за шаховском таблом, поручио јеАндрија Јоргић, председник Шаховског савеза Србије, затварајући такмичење уз напомену да је веома поносан што је био његов део.

Врњачка Бања постала је престоница српског, али и европског шаха, а овим првенством Шаховски савез Србије наставља да ниже и доноси у Србију престижне турнире који су од пресудног значаја за развој српског шаха и мотивацију младих да се укључе у овај,трећи по масовности спорт у држави.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ