Прилику за директан сусрет са послодавцима, али и да се информишу из прве руке о јавним конкурсима Националне службе за запошљавање, као и да учествују на трибини о перспективним занимањима, добили су сви посетиоци првог пролећног Сајма запошљавања који је Филијала Националне службе запошљавања Краљево – Испостава Врњачка Бања организовала 3. априла у банкет сали Хотела „Фонтана“. Преко сто радних места представило је двадесет и пет послодаваца из Врњачке Бање и Краљева – првенствено у области хотелијерства и туризма, али су били присутни и послодавци из других делатности, док је са евиденције НСЗ упућено преко петстотина лица. Сајам су посетили и млади који траже први посао, као и ученици који се припремају за професионалну каријеру у угоститељству и туризму.
—Врњачка Бања је водећи туристички центар Србије, са бројним хотелима високе категорије, савременим спа и велнес центрима, као и богатом угоститељском понудом. Туризам се развија великом брзином, што отвара бројне могућности за запослење, нарочито младих. Изуизетно сам поносан на досадашњу сарадњу Општине Врњачка Бања и Националне службе за запошљавање захваљујући којој смо допринели запошљавању великог броја наших суграђана. Овај Сајам је мост који повезује послодавце са будућим радницима и верујем да ће данас многи направити први корак ка сигурном запослењу, рекао је председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, отварајући догађај уз јасну напомену да ће Општина наставити да подржава све иницијативе које доприносе развоју тржишта рада са циљем да што више грађана пронађе стабилно и дугорочно запослење.
Да врњачка Општина препознаје значај оваквих иницијатива за локалну привреду навела је и директорка Филијале Краљево НСЗ, Снежана Прелић, уз напомену да је сарадња евидентна током целе године и да Општина Врњачка Бања редовно издваја средства за финансирање мера и програма Националне службе за запошљавање.
Даница Гочанин, саветница за запошљавање Испоставе Врњачка Бања Националне службе за запошљавање, указала је на добар одзив заинтересованих за запослење и навела да је на евиденцији у Врњачкој Бањи 1756 незапослених лица, а да је 20 процената њих везано за струку која се на Сајму тражи. Међу њима су и старији који дужи временски период нису радили и за које би, по њеним речима, требало обезбедити подстицаје кроз преквалификацију, обнављање знања или организовање краћих обука које би пружиле шансу за ново запослење.
Послодавци који су учествовали на Сајму имали су приулику да упознају потенцијалне кандидате и добију подршку у запошљавању нових радника. Оно што се на Сајму претежно тражило јесу радници угоститељске струке (конобари, кувари, помоћни кувари, собарице, хигијеничарке) али је било и потражње за машинским радницима и електроинжењерима.
Учесници и гости Сајма били су и ученици Угоститељско-туристичке школе из Врњачке Бање који су имали штанда на Сајму на ком су представили све оно што су кроз праксу у школи научили, али су могли и да се информишу о ономе што их већ за пар месеци очекује када са дипломом у рукама крену да траже запослење.
—Анкете које спроводимо у школи говоре да само мањи број наших ђака уписује факултете, а да већина наших ђака почиње да ради оног тренутка када добије диплому. То је донекле и разумљиво уколико знамо да тржиште рада углавном има потребе за онима који код нас науче азбуку угоститељства и туризма. Код наших ученика нема потребе за неким превеликим експонирањем јер знамо да 175 ученика сваке године заврши нашу школу и да сви врло брзо нађу запослење, али нам прија долазак на Сајам, прилика да се упознају са евентуалним послодавцима, али и да створе неку ширу слику о томе шта их очекује и да коначно направе бољи одабир, рекла нам је Јелена Чеперковић, директорка УТШ.

Презентер Сајма била је и Специјална болница „Меркур“.
— „Меркур“ је лидер здравственог туризма у целом региону и располажемо капацитетом од 780 лежајева, тако да потреба за радном снагом различитих профила код нас постоји током целе године. Због објеката сезонског карактера тренутно имамо потребу за угоститељским радницима, а исто тако приводимо крају опремање објекта „Меркур – палас“ и надамо се да ће и он врло брзо почети са радом, тако да ће нам и ту требати квалитетан кадар свих образовних профила. Зато је Сајам за нас идеално место да представимо нашу кућу, али и да успоставимо контакт са кадром који ће нам, надамо се, јако брзо бити потребан, каже Андријана Драгић из СБ „Меркур“.
Посетиоцима Сајма представила се и Канцеларија за младе која кроз низ курсева пружа младима могућност да покрену сопствени бизнис, као и Центар иновативних делатности који нуди обуке за оне који траже посао и менторство, односно консултације и подршку за оне који већ имају или планирају да развију неки свој производ.
Сајам је значајан и Удружењу родитеља деце ометене у развоју које је у потрази за стручним сарадницима, али и као место промоције Удружења, за представљање система рада, али и као место где се може обавити волонтерски приправнички стаж или стручна пракса.
Сајам је обухватио и представљање јавних конкурса Националне службе за запошљавање за 2025. годину, као и трибину на тему „Перспективна занимања и могућности запошљавања младих“. Посетиоци су могли да се информишу о програмима стручног удсавршавања и подршке које могу искористити у наредном периоду.