ПОЗНАТИ РОМИ У СВЕТУ 

Аутор:Весна Ђорђевић

Предавањем на тему „Познати Роми у свету“ отворена је манифестација „Дани ромске културе“ у Врњачкој Бањи која се у оквиру Пројекта „ROMACTION“ реализује уз подршку Европске уније и у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина током друге недеље априла.

Недеља у знаку инклузије и подршке Рома, од 7. до 13. априла, донела је низ програма из културе и образовања који позивају на поштовање различитости, подижу свест о важности инклузије ромске популације, а први у низу одржан је у Народној библиотеци „Др Душан Радић“ и имао је за циљ да нагласи културну и историјску вредност коју Роми доносе друштву.

Пабло Пикасо, Чарли Чаплин, Јул Бринер, Елвис Присли, Есма Реџепова, Ђанго Рајнхард, Бранислава Вајс само су нека од незаобилазних имена када говоримо о животима и достигнућима бројних истакнутих Рома из света уметности, музике, спорта и политике. Управо они били су тема јавног часа и презентације у врњачкој Биублиотеци.

— Општина Врњачка Бања донела је одлуку да прошири програм којим је досада обележаван Дан Рома, односно Дан који симболизује сећање на почетак еманципације ове популације у свим сегментима и на први Конгрес који је одржан у Лондону 1971.  где су установљени ромска Химна и застава и само име „Ром“ које у преводу на српски значи – човек. Прославом у ромским насељима прослављен је овај 8. април у врњачкој Општини, а током ове недеље имаћемо и вече ромске музике, радионицу за најмлађе у предшколској установи, изложбу у Замку културе, промоцију новооснованог културно-уметничког друштва које окупља млађу ромску популацију, каже Дејан Павловић, координатор за ромска питања у Општини Врњачка Бања.

Пројекат „ROMACTION“ обухвата и низ других компоненти – од правне и психосоцијалне подршке ромској заједници, до едукације младих лидера и борбе против дискриминације. У оквиру пројекта посебна пажња посвећена је укључивању ромске деце у образовни систем. Циљ „Недеље Рома“ је да се кроз културу, образовање и солидарбост докаже да се може изградити друштво у коме различитостуи нису препрека, већ богатство.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ