У Салону врњачке Библиотеке, промовисана је нова књига Драгише Обрадовића „Збиља изблиза“ у којој према речима Огњана Топаловића „аутор говори о својој улози у обликовању културних активности у Врњачкој Бањи кроз неколико последњих деценија, тачније о ликовној култури и синтези просторних уметности у нашем месту којима је он дао одлучујући печат“.
Академског вајара, ликовног педагога, иницијатора пројекта синтезе у култури, писца и песника – Драгишу Обрадовића представила је Марија Петковић.
– Велики број библиографских јединица указује нам да се о стваралаштву Драгише Обрадовића доста и писало. Критички текстови и прикази Миодрага Б. Протића, Богдана Богдановића, Еме Радуловић, Срете Бошњака, Весне Мајхер и других аутора, пружили су охрабрење у даљем стваралаштву, али и помогли да се у јавности још боље сагледа и афирмише Обрадовићев рад. Осим што је 2010. године објавио књигу „О уметности и уметницима“ и 2021. године збирку есеја о култури простора, Обрадовић је аутор збирки песамас: „Откључано време“, „Пробудити дан“ и „За видела“, рекла је историчарка Марија Петковић.
У поглављу „Промишљања“ аутор примећује да је стасала нова генерација школованих младих људи која је у могућности да допринесе модерном креирању културе простора, под условом да им се да шанса. „Прилика је да они интегришу своје креативне идеје и створе нови програм који ће им бити подлога за обнову изворних идеја Врњачких културних свечаности и синтезе стваралаштва. То би, пре свега, могло да створи нови културни амбијент за испољавање квалитета њихових индивидуалних способности“ – пише Обрадовић. Ово је једна врста апела Обрадовићевог и указивање на нове смернице грађења културног амбијента, после година застајања, па и ретроградних тенденција у овој области. Те нове енергије би се могле искористити у грађењу простора на темељима синтезе простора, тј. ангажовања креативних особа из разних области, како је већ раније наведено. И тај посао би био перманентан.
„Створене вредности у интердисциплинарном раду биће наша креативна заоставштина за будућност. У просторном амбијенту који је створен у пракси интердисциплинарног рада, синтезом просторних уметности, обезбеђује се подлога за развој и реализацију свих облика креативне културе и уметничког стваралаштва“ – пише Обрадовић, са приметним оптимизмом, а да ли ће се у будућности тако радити, остаје да се види. Обрадовић је прецизно дефинисао, дакле, путеве будућег поступања, имајући иза себе огромно искуство, неуморан креативни рад, научно и културно промишљање. За све то су потребни млади, креативни, амбициозни кадрови. А Бања их има, навео је, поред осталог, у свом обраћању Огњан Топаловић.
– Бању сам доживео као бајковито место. Та импресија, као водиља за текстове у овој књизи била је одлучујућа, јер су они говорили о бањском простору који је до 2000. године поседовао тај аутентични културни концепт који је већ почетком 21. века био напуштен.
У низу текстова ове књиге јасно се уочава да је културна сцена Бање пројектована 60. и 70. година прошлог века креативним залагањем М. Б. Протића и Д. Ћосића. После њих централну улогу имао је Бошко Руђинчанин. Њихово деловање било је од кључног значаја. Моја обавеза је била да као учесник и аутор сведочим о садржају културних догађаја после 1965. године. Књига је мој прилог за историју културе овог места, рекао је Обрадовић.
Делић својих импресија изнео је и Бранислав Шарчевић: „Наслов књиге необичан, интригантан: „Збиља изблиза“! Садржај занимљив, упечатљив… програмски далекосежан!“