СРЕТЕЊСКА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМА ДАНА ДРЖАВНОСТИ

Аутор:Марина Ст. Јанковић

Сретењску академију поводом 15. фебруара, Дана државности Републике Србије организовао је Културни центар Врњачка Бања у сарадњи са Општином Врњачка Бања у врњачком Биоскопу 14. фебруара.

У оквиру програма Академије Слободан Дишовић, председник Удружења потомака ратника 1912-1920. одржао је пригодну беседу.

– Наша Србија је на почетку трећег миленијума добила нови државни празник, Сретење 15. фебруар – Дан државности. Реч је о Сретењу, дану избијања српске револуције – Првог и Другог српског устанка. Ратни период српске револуције водиле су обе династије, Карађорђевићи и Обреновићи, што Сретењу даје особену симболику. То је био дан када је подигнут Први српски устанак, прва српска револуција и дан када је донет Сретењски устав. Први пут је 2002. године Сретење обележено као државни празник.

Обележавајући Сретење као Дан државности Републике Србије, данас са поносом говоримо о оствареним резултатима на нивоу Републике Србије, новим ауто-путевима, новим болницама, новој железничкој прузи… А ми у Врњчкој Бањи посебно наглашавамо са поносом наш брзи развојни пут и преображај у туристичком смислу, наше успехе у новим вредностима Врњачке Бање као водећег туристичког места у Србији. Радом, слогом, ентузијазмом, енергијом постигли смо и постижемо сјајне успехе у туристичкој понуди Врњачке Бање, новим смештајним капацитетима, лепшом и уређенијом Бањом, новим објектима инфраструктуре, новим радним местима за наше младе…

Нека живи 15. фебруар, Дан државности! Живела Србија! Живела Врњачка Бања, поздравио је присутне Слободан Дишовић.

Хор КУД-а „Врњачки вез“ извео је државну химну и песму „Ово је Србија“.

Љубитељи позоришта и историје су бурним аплаузом поздравили глумца Александра Дунића, у улози Милоша Обреновића, који је на сцени врњачког Биоскопа гледаоцима подарио представу „Милош Велики – књаз српски“, рађену по тексту Милована Витезовића, у режији Милана Руса.

Милош Обреновић је био велика историјска личност, која је у значајној мери обележила историју XIX века у Србији.

Историјска монодрама је редак жанр. За овакав текст било је потребно много истраживачког рада. Гледаоци су то препознали и уживали у прилици да сазнају многе појединости из живота Милоша Обреновића.  Глумац је носио атрактиван костим ручне израде, свечану униформу Милоша Обреновића од плаве и црвене чоје, украшену златним гајтанима и златовезом, и реплику одликовања из тога доба коју су израдили су мајстори филиграна.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ