Свечаном академијом која је одржана 19. априла на Факултету за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, обележен је Дан факултета и тринаест година постојања и успешног рада ове најмлађе високообразовне установе у оквиру Универзитета у Крагујевцу.
На манифестацији су поред пригодног културно-уметничког програма и обраћања званичника, награђени најбољи студенти током претходне године, уручене су дипломе свршеним студентима основних и мастер студија, повеље и захвалнице за успешну сарадњу и допринос развоју Факултета за хотелијертсво и туризам, као и јубиларне награде запосленима за десет година рада.
Свечаној академији поводом дана Факултета за хотелијерство и туризам присуствовали су ректор Универзитета у Крагујевцу, Ненад Филиповић, проректор Универзитета у Крагујевцу, Владимир Ранковић, директор Регионалне привредне коморе Крагујевац, Предраг Лучић, директор Јуте, Александар Сеничић, члан Већа Општине Врњачка Бања, Душан Стевановић, председник Општине Параћин, Владимир Милићевић, декани, продекани и представници братских факултета Универзитета у Крагујевцу, али и из остатка Србије и Републике Српске, директори хотела из Врњачке Бање, директори и представници средњих школа из Врњачке Бање, директори врњачких Јавних установа и предузећа, свршени студенти основних и мастер студија, професори и запослени Факултета за ХиТ, представници медија и други.
Свечаност је започела интонирањем химне Републике Србије „Боже правде“ и академске химне у извођењу професора Музичке школе „Стеван Мокрањац“ из Краљева, виолончелисткиње Анушке Николић и виолончелисте Александара Јаковљевића.
Прослава Дана факултета је прилика да се резимирају резултати постигнути током претходне године, али и да се поделе будући планови, а о томе је у поздравном говору причао декан Факултета за ХиТ, проф. др Драго Цвијановић.
– У име свих запослених, желим дипломираним менаџерима и мастер менаџерима срећан завршетак студија и пријем диплома. Поносни смо на то што смо израсли у једну озбиљну институцију и факултет који даје високо квалитетне стручњаке и који су запослени не само у хотелима у Врњачкој Бањи, већ и у целој Србији, али и свету. Та деца су амбасадори не само овог Факултета, већ и наше Врњачке Бање и Србије. Када дете заврши факултет и када добије посао, ви сте му дали крила да оно може сутра несметано да ради и ужива у плодовима свог рада. То треба да буде част, понос и дика свима нама, јер су они како својим радом и залагањем, тако и залагањем професора, израсли у добре стручњаке и људе. Толико су активни и благонаклони факултету, да представљају наше најбоље промотивно средство. На неки начин они враћају нама оно што смо ми уложили у њих и мислим да то представља обострану срећу. Оно што је најважније, то је да смо учинили још један велики корак када је у питању повезивање теорије са праксом. Уз помоћ Асоцијације из Швајцарске добили смо средства која смо уложили у нашу дегустациону салу кроз коју желимо да покажемо свету да Србија има озбиљну пољопривредно-прехрамбену производњу, посебно апострофирајући аутохтоне врсте. Посебно желим да истакнем да смо у активним преговорима са Медицинским факултетом из Крагујевца да направимо још један програм који ће бити врх не само за нашу земљу него и за многе студенте који ће долазити овде из целог света. Ми морамо бити спремни за тај тренутак, да будемо прави домаћини, да их образујемо и покажемо им нашу културу и односе према људима, породици. Да и та деца буду наши амбасадори када се врате у своје земље. То ће представљати још један искорак у развоју нашег факултета, уз припрему програма на енглеском језику, истакао је проф. др Драго Цвијановић.
Ненад Филиповић, ректор Универзитета у Крагујевцу, истакао је да тринаест година постојања Факултета за хотелијерство и туризам период који заслужује велику пажњу с обзиром на каријере које имају његови студенти.
– Специфичност Факултета за хотелијерство и туризам се огледа у томе што се налази у Врњачкој Бањи која је краљица туризма са великим бројем туриста и у томе што је то једини државни факултет овог типа. За досадашње своје постојање, Факултет за хотелијерство и туризам је приказао озбиљне резултате, пре свега то се види по студентима који су на њему стасали, а сада су директори хотела, не само у Врњачкој Бањи већ и у целој Србији. Наравно, овај Факултет и даље ради на промоцији хотелијерства и туризма не само у Врњачкој Бањи већ и у читавом региону и целој Србији. Ви сте ти који треба да наставите даље да радите, да се усавршавате у овој области која је веома специфична и мислим да она треба да буде доминантна за овај регион, јер то је једна врста индустрије и привреде која нам свима значи. Одавде ће изаћи неки нови смерови везани за нутриционизам, за нашу природну исхрану која обележава овај регион Србије. Мислимо да је то нова шанса и нада пре свега за нашу земљу да угостимо што више туриста, да ова индустрија која је веома јака постане још јача и да овај регион има још више успеха у хотелијерству и туризму, рекао је Ненад Филиповић.
Председник Општине Врњачка Бања, због неодложних обавеза није могао да присуствује свечаној академији, али је упутио телеграм честитку у којој је колективу, студентима и декану Факултета за хотелијерство и туризам честитао Дан факултета.
– Врњачка Бања, својим богатим туристичким садржајима и понудом, али и људском топлином и историјом, драгуљ је српског туризма. Она представља, не само најатрактивнију туристичку дестинацију у Србији, већ и место у коме млади могу много да науче у области хотелијерства и туризма, да се развијају и да оставе свој траг, у чему је допринос вашег Факултета немерљив. Знања и вештине којима вас уче ваши професори на Факултету, одредиће, не само вашу каријеру, већ и будући развој Врњачке Бање, Србије и света. Запамтите да је сваки дан прилика за ново откриће, за нову идеју, за нови успех. Зато бих поручио свим вашим студентима да никада не одустају. Да уче, да се усавршавају и буду истрајни у својим амбицијама. На том путу, Општина Врњачка Бања ће увек бити поуздани партнер Факултету и подршка у креирању најмодернијих услова за школовање и рад. Још једном, декану професорима и свим запосленима желим много успеха у раду и још једном свима вама честитам Дан Факултета за хотелијерство и туризам, а студентима да њихове будуће стазе буду поплочане задовољством послом који воле и у који верују, поручио је Бобан Ђуровић.
Предраг Лучић, директор Регионалне привредне коморе Крагујевац, у свом обраћању истакао је да ће Привредна комора Србије увек пружати подршку факултетима са Универзитета у Крагујевцу, зато што без њих ни „Комора“ неће бити иновативна.
– Ово је посебно значајан дан за део индустрије који је везан за овај Факултет и који доживљава низ бенефита захваљујући вашем научно-истраживачком раду, идејама и иновацијама које реализујете. Привреда то свакако зна, уме и жели да валоризује. Привредна комора Србије је пре неколико месеци потписала и Споразум о сарадњи са Факултетом за хотелијерство и туризам, а једна од првих активности коју желимо да реализујемо је организација Сајма привреде и туризма у Врњачкој Бањи. Желимо да се организује сваке године и то је прилика да се промовишу најбољи производи и услуге са територије Србије, а бољег места од овог нема, али ни бољих људи, рекао је Предраг Лучић.
Од свог оснивања, Факултет за хотелијерство и туризам настоји да на најбољи начин допринесе образовању, науци и стручној делатности у области хотелијерства и туризма, дајући значајан допринос како локалном развоју, тако и развоју наше земље.
Факултет за хотелијерство негује пријатељске односе са многим установама, удружењима и хотелима из Врњачке Бање, који омогућавају квалитетнији и пријатнији боравак студентима током студирања. Обележавање Дана факултета је била прилика да им декан Факултета, проф. др Драго Цвијановић уручи захвалнице за успешну сарадњу и допринос развоју факултета, и то: хотелима „Фонтана“, „Тонанти“, „Цептер“, Пегаз Холидеј Ресорт“, „Врњачке Терме“, „Лидер С“, Специјалној болници за лечење и рехабилитацију „Меркур“, Аква Парку „Рај“, установама Спортски центар и Културни центар Врњачка Бања и Фондацији за хотелијерство „Цирих“ Швајцарска.
Награђени су најуспешнији студенти основних и мастер студија. На основним академским студијама, на студијском програму хотелијерство и туризам то су Михајло Младеновић, студент прве године са просечном оценом 9.50, Јефимија Каранац, студенткиња друге године са просечном оценом 10.00, Александра Шутић, студенткиња треће године са просечном оценом 9.38, Невена Радисављевић и Теодора Цвејић, студенткиње четврте године са просечном оценом 9.71. На студијском програму здравствени туризам то је Сара Обреновић, студенткиња четврте године са просечном оценом 8.67. На студијском програму гастрономски менаџмент то су Сара Стошић, студенткиња прве године са просечном оценом 9.75, Анђела Ристов, студенткиња треће године са просечном оценом 9.31, Ивана Мајсторовић, студенткиња четврте године са просечном оценом 9.75.
Студенти мастер академских студија који су се посебно истакли у току студирања су Ђурђина Новаковић, ма студијском програму менаџмент у хотелијерству са просечном оценом 9.17, Јована Давидовић на студијском програму менаџмент у туризму са просечном оценом 10.00 и Анђела Урошевић на студијском програму здравствени туризам са просечном оценом 8.33.
Снагу факултета за хотелијерство и туризам поред студената чине и запослени. Добитници јубиларних награда који су у протеклом периоду остварили десет година рада у овој виоскообразовној институцији су: проф др Небојша Павловић, проф. др Дарко Димитровски. проф. др Андреј Мићовић, доцент др Александар Радовановић и Весна Бабић.