Супер Концепт Атеље („Super! Art Gallery & Concept Store“) је 27. априла, изложбом на платоу испред Галерије „обележио Међународни дан скулптуре. Тај дан се у свету обележава сваке последње суботе у априлу ради подизања свести, популаризације, уважавања и уживања у скулптури.
Овај дан се обележава у циљу унапређења мисије Међународног скулптурног центра, како би се унапредило стварање и разумевање скулптуре и њеног јединственог доприноса друштву. У току овог дана широм света одржавају се изложбе, панели, дебате, дискусије, курсеви и вебинари на којима се говори о скулптури и обележавању њеног Међународног дана.
Младен Лазаревић, представник „Супер“ галерије истакао је да је лепота једног оваквог догађаја то што су се локални уметници одазвали, што се друже и размењују своја искуства, али и што праве планове за даљу сарадњу.
– Оно што је значајно рећи када је овај једнодневни догађај у питању поводом обележавања Светског дана скулптуре, то је да су скулптуре углавном из фундуса Галерије „Супер Концепт Сторе“, затим ту су сви локални уметници, као и пар гостујућих уметника из градова широм Србије. Трудули смо се да представимо различите приступе, поетике и различите скулптуре у различитим материјалима како би обухватили широк спектар свега онога што скулптура нуди, рекао је Младен Лазаревић.
Када је модерна уметност у питању и генерално културни догађаји у Врњачкој Бањи, Лазаревић сматра да су људи мало стегнути.
– Моја лична опсервација је да људи имају страх од непознатог. Мишљења сам да ако овакви догађаји буду учесталији да ће мало да се опусте и да ће почети слободније да долазе, да питају и да се интересују. То је једини пут да се повежу са уметницима и уметношћу и са свиме оним што она нуди, да једноставно спознају сву лепоту уметности и живљења, истакао је Лазаревић, најавивиши да је план за следећу годину да се обележавање Светског дан скулптуре подигне на виши ниво и да траје пар дана током којих ће бити укључени сви релевантни фактори.
Један од учесника догађаја поводом обележавања Међународног дана скулптуре је и Александар Милутиновић, завршио је вајарство и истакао је своју велику љубав према уметности.
– То је када си мали, па стално волиш нешто да правиш и онда сконташ да имаш дара свашта да правиш, па би онда и да се научиш да што боље правиш и онда одеш и на такве школе. Ја сам донео „Хамлета“ који сам радио за награду за један Међународни фестивал студентског театра који се додељивао за најбољег глумца и глумицу, давних 2000-их година. Тај рад је рађен специјално за ту прилику, а ливен је у ливници „Јеремић“ у бронзи. Излагао сам на многим местима, најчешће на изложбама у Врњачкој Бањи, као што је „Врњачки ликовни круг“ и галеријама у околини, у Краљеву, Крушевцу, на „Belgrade Mini Art-у“. Свако од нас се труди да ради оно што га вуче, на нама је да само да наставимо да стварамо, рекао је Александар Милутиновић.
Плато испред Галерије био је испуњен како скулптурама из самог њеног фундуса, тако и гостујућих уметника. Међу њима су дела Александра Милутиновића, Аните Поповић, Бранка Милановића, Горана Бзенића, Драгише Обрадовића, Филипа Николића, Ивана Грачнера, Ивана Марковића, Милана Тодоровића Рубљова, Младена Лазаревића, Николе Пантовића, Николе Тошића, Оливере Ерцеговчевић, Томе Томића.