Удружење „Камена колонија“ и Замак културе организовали су 3. и 4. јула радионицу мозаика, у простору Замка. Полазници су имали прилику да науче нешто о камену, бојама и облицима, као и да сами проникну у технику израде мозаика у камену.
Радионицу су водиле мозаичарке Бисенија Терешченко и Кристина Панајотов уз асистенцију Зорана Ђајића. Мозаике настале у радионици аутори су могли понети као успомену на учешће у радионици или оставити Замку културе. За сваки мозаик, организатор је издао сертификат.
– Интеракција са публиком у склопу изложби се све више примењује у пракси и она постаје пресудан чинилац за долазак већег броја посетилаца и промовисање културног наслеђа. Радионица за израду мозаика у камену је успешан пример креативне и едукативне интеракције између знатижељне скупине свих узраста и тренутне изложбе „Камен у архитектури и уметности“ која гостује у Замку културе. Као место културе и образовања, Замак мора одговорити на жеље публике, а то је што више оваквих радионица. Стога ћемо се потрудити да публику обрадујемо истим или сличним садржајима, изјавила је Марија Аћимовић, управница Замка културе.
– Идеја за организацију радионице проистекла је из пројекта који смо радили за Врњачку Бању када је Бања конкурисала за „Престоницу културе“. Тај пројекат није прошао, тако да је ова радионица у оквиру изложбе „Камен у архитектури и уметности“, а ако Бог да, идуће године биће озбиљнија, већа прича, рекао нам је Зоран Ђајић, председник УО „Камена колонија“.
– Полазници су различите генерације. Оно што ми се допада је један озбиљан приступ техници која је у суштини озбиљна, спада у најраскошније, најскупље и зове се „царска техника“. Ови наши полазници су изненађујуће схватили то као узвишени тренутак да направе прве кораке ка освајању знања у изради мозаика, а вештина се додатно праксом стиче. Врло су се достојанствено понашали, озбиљно и посвећено. Ову прилику доживели су, не као игру каменчићима него, као један инспиративан стваралачки рад, каже мр Бисенија Терешченко, доцент на Академији СПЦ за уметност и конзервацију, која је тренутно на докторским студијама.
– Мозаик је сликарска техника која подразумева слагање разнобојних каменчића који могу да буду од природног камена, од бојеног стакла и других материјала. Мозаик је једна од најстаријих техника која потиче из Месопотамије. Одатле се развија у Грчкој и у римској уметности, а највећи процват доживљава у византијској уметности. Постоје два основна начина израде мозаика: утискивање каменчића у малтер и лепљење камена за подлогу. За ломљење камена потребан је одговарајући алат и прецизна рука.
Полазници су својим радовима приступили ауторски, идеју су претварали у скицу и одабраним каменом градили слике. Циљ ове културне манифестације је да се деца и одрасли образују уметнички, да се повежу и споје са природом, да се друже, уз могућност да неко открије свој таленат и настави да се усмерава у уметничком правцу, каже за Врњачке новине Кристина Панајотов, мастер ликовни уметник из Београда.
За радионицу је владало велико интересовање, било је око 50 учесника. Од 5 до 65 година. И сви су одушевљени јединственим доживљајем. Открили су један сегмент уметности, испољили креативност, исказали стрпљивост. Труд се исплатио. Сваки рад је леп на свој начин. И сигурно је да жељно ишчекују неку нову радионицу на којој ће настати још успешнији радови.