У Галерији Замка културе, отворена је изложба Mnemoneye / memento / сети ме се – Геме и камеје из античке збирке Народног музеја у Пожаревцу.
Изложбу су отвориле управница Замка Марија Аћимовић и ауторка Теодора Бранковић, музејски саветник археолог.
Посетиоци су у прилици да виде део збирке Народног музеја у Пожаревцу. У античкој збирци Народног музеја Пожаревац чува се 107 гема и камеја, 85 гема и 22 камеје, од којих 5 припадају групи витреја. Материјал потиче са локалитета у Браничеву: Виминацијума, Ледерате, Муниципиума, Маргума и датује се у период од I- IV века. Геме и камеје из античке збирке Народног музеја Пожаревац израђене су углавном од полудрагог камења, ахата, карнеола, аметиста, јасписа, опсидијна, горског кристала, док је мањи део израђен од стаклене пасте и белог кварца. Највећи број камеја у збирци израђен је од вишеслојног ахата, а мотиви су карактристични за провинцијску глиптичку продукцију.
На основу представа, на овом типу накита, можемо пратити религијски и друштвени живот. Имају естетку, уметничку, утилитарну и магијску функцију и рефлектују стил и иконографију времена у коме су настале.
На изложби је изложена 51 гема и камеја, као и 22 постера са појашњењима везаним за тематику која је представљена на предметима.
Гема је минијатурни обрађени полудраги камен са урезаном представом у негативу. Као орнаментика јављају се митолошке сцене, портрети, божанства, геме са натписима, геме са грyло тематиком, гностичке и ранохришћанске.
Геме су стављане у брошеве, прстење, медаљоне и огрлице. Првобитна намена гема била је печатна, да би у каснијем периоду постала украсна. Камеје су такође израђене од полудрагог камена (вишеслојног и вишебојног), али је представа на њима рељефна, тако да основа и испупчена фигура имају различите боје. Спадају у луксузни накит и углавном се налазе у медаљонима и наушницама.