Додела 14 пакета подршке у виду бесповратних субвенција незапосленим лицима за покретање сопствених бизниса, уприличена је 2. октобра у Скупштинској сали. Ове субвенције додељене су на основу Јавног позива за самозапошљавање, који су расписали Национална служба за запошљавање и Општина Врњачка Бања, а који је био отворен од 15. до 30. августа 2024. године.
Субвенције за самозапошљавање додељују се у једнократном износу од 300.000 динара, односно 330.000 динара за незапослене особе са инвалидитетом, за оснивање радње, задруге или другог облика предузетништва, као и за оснивање привредног друштва, под условом да оснивач заснива радни однос у њему. Незапослени који остварују право на субвенцију обавезни су да обављају регистровану делатност на територији Општине Врњачка Бања. Такође, морају да измирују порезе и доприносе за обавезно социјално осигурање најмање 12 месеци, почев од дана када отпочну обављање делатности.
Пакете подршке уручили су председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, председник Скупштине општине Врњачка Бања, Иван Радовић и директорка Филијале Националне службе за запошљавање у Краљеву, Снежана Прелић, а овом догађају присуствовали су и Небојша Алимпић, начелник Одељења за локални економски развој и Даница Гочанин из Испоставе Националне службе за запошљавање у Врњачкој Бањи.
Бобан Ђуровић, председник Општине Врњачка Бања, истакао је значај ових мера у подршци развоју економске активности и стварању нових радних места. Нагласио је да ће локална самоуправа наставити да пружа помоћ грађанима у реализацији њихових пословних идеја.
– Изузетно ми је драго што имамо прилику да подржимо 14 наших суграђана на њиховом путу ка самозапошљавању. Ове субвенције представљају више од финансијске подршке. Оне су подстицај за нови почетак и охрабрење да се упусте у свет предузетништва, што је изузетно важно за економски развој наше општине. Добитници субвенција су људи различитих демографских и старосних структура, углавном они који су завршили конкретне професије. Важно је да код сваког од њих постоји амбиција. Бодовни систем је био усмерен на оцену бизнис плана, али и на посебне категорије лица које се запошљавају, као што су жене, лица из руралних подручја и особе са инвалидитетом. Током године, Национална служба за запошљавање реализовала је још један програм подршке, тако да је укупно 31 лице из Општине Врњачка Бања добило подржано. Делатности предложене у оквиру бизнис плана отварају нове могућности у Врњачкој Бањи, и ми ћемо их искористити у будућем правцу развоју. Наставићемо сарадњу са НЗС, програмима подршке и у будућности, јер верујемо да само кроз улагање у наше људе можемо градити одрживу будућност. Верујем да ће ових 14 предузетника бити инспирација другима, а Општина ће увек бити ту да им пружи подршку, рекао је Бобан Ђуровић.
Снежана Прелић, директорка Филијале Националне службе за самозапошљавање у Краљеву, истакла је да је на евиденцији Испоставе Врњачка Бања Националне службе за запошљавање тренутно 1782 незапослена лица, што представља смањење за 11,3% у односу на исти месец претходне године.
– Кроз средства Националне службе за запошљавање 17 лица је већ регистровало своју делатност и са данашњих 14, то је укупно 31 лице у овој години. Преко 10 милиона динара из буџета Републике Србије и буџета Општине Врњачка Бања издвојено је за покретање предузетништва незапослених лица, рекла је Снежана Прелић.
По њеним речима, доделом уговора субвенционишу се производне делатности које се односе, пре свега на радове у грађевинарству, производњу намештаја, процесне опреме, производњу и прераду хране, али и услужно занатство, нарочито када су у питању особе женског пола: фризери, козметичари, производња хране и домаћа радиност. Постоје и делатности у области интелектуалних услуга, као што су адвокатске канцеларије, затим аутомеханичарске радње, и др.
На конкурс се пријавило 20 заинтересованих лица са евиденције Националне службе за запошљавање, од којих је 14 испунило услове за доделу субвенција. Међу њима је и Маријана Шибак која ће отворити агенцију за одржавање станова и пословних објеката, Марица Рсовац Стаменчић која започиње посао прераде и конзервирања меса, затим Срђан Ђуровић који ће обављати делатност постављања заштитних ограда на путевима, Никола Кнежевић који отвара адвокатску канцеларију. Сви они су истакли да ће им субвенције изузетно значити за набавку неопходне опреме, плаћање трошкова, јер како истичу сваки почетак је тежак.
Добитници пакета подршке за самозапошљавање су претходно завршили обуку за развој предузетништва по плану и програму обуке у организацији Националне службе за запошљавање.