ИНТЕРВЈУ: ПРОФ. ДР ВЛАДИМИР СЕНИЋ

Аутор:Даниел Цоковић

Наредне три године на челу Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи биће проф. др Владимир Сенић. Одлуку о његовом именовању донео је Савет факултета, на предлог Наставно-научног већа, а мандат је започео 1. октобра.  Предмет најужег научног и стручног интересовања професора Сенића везан је за менаџмент и маркетинг у услужним организацијама. Од марта 2012. године ради на Факултету за хотелијерство и туризам.

– Како се осећате у новој улози декана ?

Улога декана представља огромну обавезу и захтева да се у великој мери размотре сви аспекти функционисања једне институције. Себе видим као кохезионо средство између свих департмана и организационих јединица како би нашим студентима као главним корисницима услуга факултета обезбедили највише стандарде у образовању и пратећим услугама. Биће изазовно, али уз добар тим и квалитетне људе, као и чињеницу да имамо изузетно млад и перспективан колектив, уверен сам да можемо постићи значајне резултате.

Декан Факултета за Хотелијерство и туризам

– По чему се Факултет за хотелијерство и туризам разликује од осталих факултета и које предности бисте истакли ?

Оно по чему је факултет заиста јединствен на образовном простору Србије јесте чињеница да ми имамо стручну праксу која студентима омогућава да већ током студија имају реалну изложеност ка њиховим будућим пословима и где могу да стичу одређена искуства. Наша огромна предност јесте и чињеница да се налазимо у Врњачкој Бањи, „краљици континенталног туризма“ и дестинацији са најдужом традицијом у домену туризма у Републици Србији. Не постоји ниједно друго место које може бити боље за факултет који се бави хотелијерством и туризмом него што је сама Врњачка Бања. Факултет се истиче и кроз свој научни допринос. Научни часопис „Менаџмент у хотелијерству и туризму” (Hotel and Tourism Management), који факултет издаје, оцењен је од стране Матичног научног одбора за право, економију и политичке науке као један од најбољих часописа у категорији за економију и организационе науке и по фактору утицаја налази се међу првих пет у држави. То је нешто што се у академском миљеу и окружењу јако препознаје и цени и представља врло опипљиву тачку диференцирања и јединствености у односу остале факултете у Србији.

– Који су главни циљеви и задаци које сте поставили за будући период ?

Желимо да вршимо континуирано праћење квалитета наставе, јер се кроз наставу рефлектује и комплетна образовна институција. План је и да наше студијске програме успешно реакредитујемо у наредном периоду. Настојимо да нашим студентима омогућимо да учествују на разним програмима мобилности, тако да док студирају на нашем факултету, имају и могућност да део студија обаве и на сродним факултетима у другим европским државама. То нам је омогућено кроз Erasmus+ програм Европске уније, као и кроз Ceepus програм. Имамо сарадњу са близу 150 различитих туристичких актера када је стручна пракса у питању. Оно што видимо као посебан изазов јесте да ми као факултет треба доста тога да учинимо да студентско искуство буде у првом плану. То подразумева да студенти буду изложени свим секторима, почев од домаћинства, F&B и других сектора, па до менаџерских позиција, како би спознали шта их потенцијално очекује у њиховим будућим каријерама. Такође, желимо да у одређеном тренутку успоставимо и студијски програм на енглеском језику, иако то са собом носи многобројне изазове, имајући у виду да студенти долазе из другачијих културних миљеа. Када је научно-истраживачки рад у питању, желимо да и нашим наставницима омогућимо да успоставе сарадњу са колегама из Европе. То је битно јер на тај начин можемо заједнички да се пријавимо на одређене отворене позиве који долазе кроз различите програме Европске уније са једне стране, а са друге стране можемо успоставити сарадњу у домену писања научно-истраживачких радова. Фокус ћемо ставити и на научну конференцију која се код нас традиционално организује, са жељом да садржај тих конференција додатно употпунимо и учинимо да буду интересантне не само за оне који се баве научним делом када је у питању хотелијерство и туризам већ и за практичаре. Желимо да ојачамо и студентски парламент и њихове активности како би студенти осетили да је ово њихова друга кућа. Само кроз директну сарадњу са студентима можемо више да урадимо. Оно што је мени посебно битно јесте да пробамо да успоставимо виши степен припадности студената факултету и да се они осете као део институције. Желимо да студентски живот буде квалитетнији, да настава буде прилагођенија и да учинимо да период који проведу на факултету у Врњачкој Бањи буде квалитетно проведено време. Идеја нам је и да у сарадњи са колегама са Факултета организационих наука Универзтета у Београду, а у оквиру програма Министарства науке, технолошког развоја и иновација успоставимо Иновациони инкубатор у домену хотелијерства и туризма на факултету, како би додатно дали на значају свим идејама које студенти имају. На тај начин бисмо помогли да студентске  идеје прерасту у иновације, које би једног дана могле бити комерцијализоване.

    Ове године први пут у улози декана, проф. др Сенић дочекао је нову генерацију студената

– Колико сте научних радова објавили до сада ?

До сада сам објавио 50 научних радова и што се тиче структуре тих радова, део публикације је у виду универзитетских уџбеника који се користе у настави, део је објављен на међународним и домаћим научним конференцијама, као и у домаћим и међународним часописима. Неки од радова који се издвајају, објављени су у међународним часописима попут: International Journal of Tourism Research, Leisure Studies, International Journal of Consumer Studies, International Journal of Heritage Studies, Тotal Quality Management and Business Excellence. Посебно место има и рад презентован на QUIS конференцији одржаној на Cornell University. То је нешто што је нама као предавачима и професорима јако битно, јер кроз објављивање тих радова ми верификујемо нашу компетенцију у одређеним областима. Као Универзитет пре нешто више од десет година донели смо стратешку одлуку да наши научници што више објављају на SCI листи. Јако сам поносан на радове који су објављени у међународним часописима, јер ти часописи уживају јако леп углед у академским оквирима. Такође, успели смо да објавимо и један рад у оквиру тематске монографије која је публикoвана од стране међународно познатог издавача Routledge.

– Какву сарадњу имате са хотелима из Врњачке Бање и локалном заједницом ?

Кроз стручну праксу студената остварили смо јако лепу и добру сарадњу са врњачким хотелима. Наши студенти данас не одлазе само на праксу, већ имамо и свршене студенте који раде у тим хотелима, воде одређена одељења и департмане, а неки су чак напредовали и до места директора, што је нама посебно драго. Такође, успостављена је и сарадња са Удружењем бања Србије чије се седиште налази у Врњачкој Бањи. Факултет себе види као једну од значајних образовних иснтитуција на локалном нивоу, која у сарадњи са свим другим релевантним актерима може допринети даљем развоју локалне заједнице. Свакако, остајемо увек отворени за нове идеје и иницијативе, како би ефекти онога што радимо били још опипљивији, квалитетнији и препознатљивији на нивоу локалне заједнице.

– За крај једно питање које није везано за позицију декана Факултета за хотелијерство и туризам. Како оцењујете рад „Врњачких новина“ ?

Врњачке новине обухватају читав низ категорија од политике, економије, туризма, културе, па све до забаве, спорта, образовања и сви ти сегменти су јако добро покривени. Оно што ме јако радује то је да приликом посете вашем сајту видим да свакодневно имамо по пар вести из Врњачке Бање. То говори колико је Врњачка Бања заправо живо место и колико има догађаја. Уредништво Врњачких новина стиже да све то пропрати и на адекватан начин обавести комплетну локалну заједницу о свим дешавањима. Тако да хвала вам на свему томе, на тој дивној мисији коју радите.

Биографија

Владимир Сенић је рођен 10. септембра 1977. године у Трстенику. Основну школу, као и прва три разреда гимназије завршио је у Крагујевцу. Након трећег разреда гимназије, школовање наставља у САД уписујући четврти разред средње школе Dutch Fork High School (Irmo, South Carolina). Високо образовање наставља на University of Utah, Salt Lake City, држава Utah, где дипломира у области пословног руковођења у децембру 2000. године уз почаст Magna cum laude. Звање мастера пословне администрације (M.B.A.) у области међународног пословања такође стиче на University of Utah у мају 2002. године. Захваљујући завидним академским резултатима, током редовних и постдипломских студија, награђиван је више пута од декана пословне школе David Eccles School of Business, као и од ректора Универзитета. Носилац је стипендије David Eccles Fellowship. Након завршених студија враћа се у Србију, где је почетком 2002. године био ангажован од стране Организације за Европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) на обуци запослених и припреми извештаја о спроведеним активностима. Такође, у 2002. години ангажује га италијанска консултантска кућа Еurecna Srl из Венеције, која је у периоду од 2002. до 2005. године споводила пројекат Европске агенције за реконструкцију на територији Шумадије.  У периоду од 2005. до 2012. године био је запослен на Економском факултету у Крагујевцу. На Економском факултету у Крагујевцу 2006. године стекао је звање доктора економских наука. Од марта 2012. године ради на Факултету за хотелијерство и туризам. Од јануара 2022. до октобра 2024. године обављао је функцију проректора за иновације и развој Универзитета у Крагујевцу.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ