И поред многобројних иновативних решења, грејање на дрва и даље представља доминантан вид загревања стамбених објеката. Могућност набавке огревног дрвета нуди ЈП „Шуме Гоч“, а о условима продаје за Врњачке новине говорио је Милан Куч, шеф службе за газдовање заштитним шумама.
„Наше предузеће продаје огревно дрво на камионском путу и на пању. Цена огревног дрвета на камионском путу је 3.623,00 динара по метру, са пдв-ом односно 2.070,00 динара на пању. Продаја огревног дрвета на камионском путу подразумева да је дрво изграђено у режији предузећа. То заправо значи, да је је дрво спремљено, уметрено поред пута и да купац тако припремљено дрво товари и отпрема. За разлику од наведеног, код продаје на пању, купац има обавезу да оде у шуму са тестером, обори дрво, трактором извуче дрво на пут, изврши утовар и даље га транспортује“, говори Куч.
Куповину огревног дрвета у ЈП „Шуме Гоч“ могуће је извршити на више начина.
„Имамо уговоре са јавним предузећима на територији Општине Врњачка Бања, са синдикатима запослених у јавним предузећима, са школским и предшколским установама, Удружењем пензионера, као и другим установама и удружењима. Плаћање је могуће извршити на више начина. Могуће је платити готовином, као и у више месечних рата. Приликом одложеног плаћања, односно плаћања на рате цена огревног дрвета се увећава за 10%. Уколико неко није члан неког од удружења или није запослен у предузећима и установама са којима везујемо уговре, такође може добити дрва на рате. Потребно је поднети молбу на писарницу предузећа управи за куповину дрвета на рате. Молба мора бити на лично име. Након тога се доноси одлука где се лицу одобрава куповина огревног дрвета и могућност да плаћање изврши у шест једнаких месечних рата, такође уз цену од 10% увећану због одложеног плаћања. Морам напоменути, да је приликом подношења молбе неопходно навести име неког од запослених у нашем предузећу, ко би био јемац, као потврда да ће то дрво бити исплаћено“, истиче Милан Куч.
Како наводи Милан Куч, шеф службе за газдовање заштитним шумама наводи, ЈП „Шуме Гоч“ у 90% производи огромно дрво букве, док су храстове количине дрвета мале и дају се углавном на пању.