У част и захвалност медицинарима
У сали „Цептер“ хотела, поводом Дана општине Врњачка Бања, 14. јула одржана је свечана седница. Овој свечаности присуствовале су делегације општина и градова из Србије, Црне Горе и Босне и Херцеговине – представници братских општина Будве, Берана, Жабљака, Звечана, Кучева и пријатељских Сремских Карловаца, Шавника и Живинаца. Испред Владе Србије, гост на свечаној седници био је Томислав Момировић, министар грађевине, саобраћаја и инфраструктуре, државне секретарке Милана Ракић и Маја Мачужић Пузић из Министарства државне управе и локалне самоуправе, Сандра Недељковић из Канцеларије за јавна улагања, Антонио Ратковић, председник СКГО и његов заменик Ђорђе Дончић, Небојша Симовић, начелник Рашког округа са сарадницима, затим председници и градоначелници општина. На свечаној седници били су представници општинског руководства и одборници, чланови Општинског већа, представници Војске и Полиције, приватни предузетници, директори јавних предузећа и установа, као и просветни, здравствени, културни и спортски радници.
Програм је отпочео химном „Боже правде“ у извођењу врњачког хора „Абрашевић“, који је и за крај седнице извео песму „Ово је Србија“ под диригентском палицом Милутина Предолца.
Дан општине, 14. јул, суграђанима је честитао Иван Радовић, председник Скупштине општине Врњачка Бања.
– Даме и господо, част ми је да Вам, у име Скупштине општине пожелим добродошлицу на нашу свечану седницу поводом Дана општине Врњачка Бања. Изражавам велику захвалност што сте се одазвали нашем позиву и својим присуством увеличали важан дан за Врњачку Бању.
Поздрављам и овогодишње добитнике признања и награда које је доделила Скупштина општине Врњачка Бања. Награђени су, свако у свом домену, допринели развоју наше Општине, очувању и промоцији доброг угледа како у земљи тако и у иностранству. На овај свечани дан, пред нашим суграђанима, руководством општине и вама драгим гостима, желимо да им одамо признање за рад и залагање, који су уложили како би постигли завидне резултате и дали лични пример у подизању стандарда и очувању вредности Врњачке Бање.
На данашњи дан, важно је да се подсетимо да су некада умни људи, визионари формирали друштво са циљем размене идеја, искустава и унапређењу услуга и стандарда нашег места.
Четрнаестог јула пре 153. године формирано је Основателно фундаторско друштво кисело-вруће воде у Врњцима – као прва туристичка организација на Балкану која је поставила темеље развоја Врњачке Бање као туристичког места. Поносимо се чињеницом, што више не морамо да говоримо о златним временима и просперитету који је некада имала Врњачка Бања, већ смо у прилици да живимо у времену њеног новог узлета.
Али имали смо веома тешку годину која нам је свакодневно доносила нове изазове и неизвесност. Заједничким залагањем свих успешно смо превазилазили препреке. Година за нама нас је учинила одговорнијим, хуманијим и усмеренијим једне на друге. Врњачка Бања је успела да и у време пандемије корона вируса и ванредног стања остане сигурно и безбедно место, не само за грађане који у њој живе, већ и све госте који у њу радо долазе.
Поштовани, Дан општине, обележавамо у лепшој и уређенијој Бањи.
Руководство општине је у складу са својим планом и датим обећанима, уз несебичну помоћ Председника Републике Србије, Владе Републике сигурним корацима наставило да развија своју привреду, обнавља и гради нову инфраструктуру, добија нове садржаје и постаје место бољег, квалитетнијег и угоднијег живота.
У име Скупштине Општине Врњачка Бања, у моје лично име, у име одборника овом приликом захваљујем се свима који свакодневно дају свој допринос да наша Општина постане препознатљивија као сигурно место одмора, здравља, и уживања. У то име свим грађанима Општине Врњачка Бања честитам Дан Општине.
Уследио је петоминутни филм у којем је приказано шта се то у Врњачкој Бањи у протеклој години градило.
О реализованим инвестицијама говорио је Бобан Ђуровић, председник општине Врњачка Бања у свом обраћању.
– Овогодишњи Дан општине Врњачка Бања обележавамо у лепшој Врњачкој Бањи која сигурним корацима оснажује своју привреду, обнавља и гради нову инфраструктуру, добија нове туристичке садржаје и постаје место бољег, квалитетнијег и удобнијег живота. Био бих задовољнији када би се сами Врњчани мало више хвалили и поносили нашом Врњачком Бањом, јер наша Бања то заслужује.
Иако развој у великој мери Врњачка Бања дугује природи која ју је великодушно обдарила лековитим водама, шумовитим пределима, благом климом, без ентузијазма људи који су умели да те потенцијале ставе у функцију развоја туризма, она данас не би важила за један од најпознатијих и најпосећенијих туристичких центара у Србији са статусом места прве тристичке категорије.
Ове, 2021. године са поносом и пред вама истичем да ништа није немогуће ако се искрено жели и ако се у томе истраје. Испуњена обећања и наше замисли резултат су не само великог труда ове локалне власти, већ и огромне подршке и пружене руке Владе РС, председника Републике Александра Вучића, ресорних министарстава и државних јавних предузећа и институција, као и локалне привреде чија помоћ никада није изостајала и која је увек позитивно одговарала на све иницијативе Општине за реализацију идеја које су на добробит нашег места и наших грађана, рекао је , између осталог, председник Ђуровић.
Поводом Дана општине Врњачка Бања – 14.јула, за 2020. годину Скупштина општине Врњачка Бања доделила је признања која су уручили председници Иван Радовић и Бобан Ђуровић.
Повеља општине Врњачка Бања уручена је Дому здравља „Др Никола Џамић“. Награду је примила др Весна Малићанин, директорка. Установa Дом здравља је у 2020. години дала немерљив доприносу у сузбијању пандемије вируса САРС-КоВ 2 – Ковид 19, на територији општине Врњачка Бања. Запослени ове установе радили су готово без предаха, што у самој установи, што у Ковид амбулантама у Новом Селу и Руђинцима.Такође, установа је била носилац вакцинације и ревакцинације становништва са територије општине Врњачка Бања и представља пример људског ангажовања и солидарности на делу.
Затим су додељене три плакете са златним амблемом и то:
Специјалној болници „Меркур“ Врњачка Бања за немерљив допринос у борби против пандемије вируса САРС-КоВ 2 – Ковид 19. Уласком у КОВИД режим пословања, руководство установе и запослени, обезбедили су најквалитетнију здравствену услугу уз примену највишег нивоа безбедоносних мера, борећи се даноноћно за здравље грађана оболелих од ове опаке болести. Плакету је примио др. Дејан Станојевић, директор;
Црвени крст Врњачка Бања, због организације велике хуманитарне акције којом приликом су обезбеђени пакети животних намирница и хигијене за преко 2.500 породица које су у стању социјалне потребе и пензионере са нижим примањима, као и 350 таквих пакета у овој години, чиме се на најбољи начин помогло породицама са територије општине Врњачка Бања. Награду је примио Слободан Дишовић. Плакета са златним амблемом је додељена и Специјалној болници за интерне болести Врњачка Бања, која је успела да оформи и одржи у раду јединицу за дијализу, која је упркос свим проблемима који су задесили читав свет због пандемије пандемије вируса САРС-КоВ 2 – Ковид 19, радила без престанка од свог отварања и несебичног доприноса у збрињавању пацијената оболелих од ове опаке болести. Признање је примила др Вања Балшић, директорка.
Додељене су и три плакете са сребрним амблемом: др Кристини Давидовић, субспецијализанту и докторанту радиологије, запосленој у Ургентном центру, Клиничког центра Србије на месту начелника радиологије, асистенту Медицинског факултета у Београду и оснивачу SESIAM удружења за естетску медицину за посвећеност научно-истраживачком раду и доприносу у области савремене медицине; Др Бранку Ђокићу, начелнику Неурологије у Здравственом центрау „Студеница“ у Краљеву, који је својим личним залагањем допринео лечењу и излечењу великог броја грађана Врњачке Бање, којем смо могли да се обратимо када год да нам је помоћ у лечењу наших суграђана била потребна и Марини Дуњић, архитекти, која је у свом дугогодишњем раду дала изузетан допринос аутентичној архитектонској идентификацији Врњачке Бање као модерне туристичке дестинације. Марина Дуњић је творац идејног решења фонтане „Маријана“, на тргу Славија у Врњачкој Бањи која представља један од симбола Врњачке Бање као туристичког места првог реда.
Поводом Дана општине додељене су четири новчане награде: Фудбалском клубу „Реал“ Подунавци, који је основан 1966. године. Клуб је у овим турбулентним временима, уз много одрицања и напора, успео да избори пласман у Српску лигу Западне Србије, у оквиру којег тренирају селекције сениора, омладинаца, кадета, пионира и петлића (око 80-торо деце у 4 селекције); Теодори Ђорђевић, врњачкој спортисткињи и првакињи Србије у џудоу у категорији 63кг+; Симони Јаћимовић, студенткињи генерације са просечном оценом 10 и на основним и академским студијама на катедри за прехрамбену технологију Пољопривредног факултета у Универзитета у Београду, на којем се налази на докторским студијама, добитници бројних престижних награда и признања, због изузетних резултата у области научно истраживачког рада. и Сари Бабић, ученици генерације и добитници Вукове награде у основној и средњој школи и студенткињи Електротехничког факултета Универзитета у Београду, смер електроника и рачунарство, за укупне постигнуте резултате током школовања, који представљају пример нашим младим суграђанима.
Председник општине поводом Дана општине Врњачка Бања – 14. јула, за 2021. годину доделио је захвалнице и то: Мирјани Чеперковић, дугогодишњој активисткињи Црвеног крста и великој хуманисткињи која је преко 50 пута учествовала у акцијама добровољног давања крви; Радивоју Бацковићу, Врњчанину и великом хуманисти за више од 60 учешћа у акцијама добровољног давања крви; Зорану Стаменићу, врњачком џудо тренеру за постигнуте значајне резултате и велики допринос развоју и афирмацији џудоа у Врњачкој Бањи; Милени Чеперковић, пољопривредници из Врњачке Бање за велики допринос развоју женског предузетништва и промоцији пољопривредне производње у области воћарства на територији општине Врњачка Бања; Димитрију Дмитровићу, младом Врњчанину за изузетну посвећеност уметности, чији је резултат велики број награда на литералним и ликовним конкурсима; Поручнику Ненаду Чолићу, помоћнику командира Полицијске станице Врњачка Бања, за исказану храброст и хуманост у раду; Душану Лазовићу и Ивани Радивојевић из Бироа за пројектовање и инжењеринг „Студио архитектон И.Д.“ из Врњачке Бање, за велики допринос архитектонско-урбанистичком визуелном идентитету Врњачке Бање; Др Милану Симоновићу, специјалисти пнеумофтизиологу у Дому здравља „Др Никола Џамић“, за пожртвован рад, хуманост и несебично ангажовање на очувању живота и здравља грађана током пандемије COVID -19; Др Ддушану Купрешаку, cпецијалисти радиологије у Дому здравља „ДрНиколаЏамић“, за пожртвован рад, хуманост и несебично ангажовање на очувању живота и здравља грађана током пандемије COVID-19.; Др Весни Петровић, специјалисти радиологије у Дому здравља „Др Никола Џамић“, за пожртвован рад, хуманост и несебично ангажовање на очувању живота и здравља грађана током пандемије COVID -19 и Љиљани Чолић, радиолошкој техничарки у Дому здравља „Др Никола Џамић“, за велики допринос и ангажовање на очувању живота и здравља грађана током пандемије COVID -19.
У име свих награђених речи захвалности упутио је Слободан Дишовић из ОО Црвени крст Врњачка Бања.