МАТЕМАТИЧАР СВЕТСКОГ РЕНОМЕА
– Учио је математику код најбољих (нпр. код Фрешеа) и учио је математици најбоље (нпр. Бласа). Носио је најбоља одела и имао најбоље манире. Предавао је најбоље и на најбољим универзитетима. Писао је најбоље радове и објављивао у најбољим часописима. Одлазио је само на скупове где долазе најбољи и са најбољима од њих проводио време (нпр. са Карлсоном), тако је проф. др Ђурчић описао свог славног колегу професора Часлава Станојевића кога је својевремено упознао на Техничком факултету у Чачку.
У Замку културе, 31. августа проф. др Драган Ђурчић, редовни професор Факултета техничких наука у Чачку и проректор за координацију послова факултета чије је седиште ван седишта Универзитета у Крагујевцу одржао је предавање о проф. др Чаславу Станојевићу. Област математике којом се проф. др Ђурчић бави је математичка анализа и примене и он има неколико резултата у наставку идеја проф. др Часлава Станојевића.
Била је то прилика да се изузетног Станојевића присете и његови пријатељи проф. др Владимир Ракоћевић, дописни члан САНУ, познат по оригиналним научним радовима из области функционалне анализе, као и проф. др Малиша Жижовић, који је предавао на универзитетима у Крагујевцу, Нишу и Новом Саду.
Међународни математичар и велики научник, Часлав Станојевић рођен је 1928. године у Београду, а умро 2008. у Роли, Мисури, САД. Дипломирао је на Природно-математичком факултету у Београду, где је одбранио и докторску дисертацију 1955. године под називом „О строгом закону великих бројева“. У Србији је радио до 1961. године у неколико института и на Математичком, Рударском и Саобраћајном факултету. По одласку у Америку, радио је на Универзитету у Детроиту где је стекао звање професора. Пензионисан је 1998. године на Математичком факултету Универзитета у Мисурију, Рола где је радио до краја живота. Објавио је преко 50 радова и књига и излагао на четрдесетак конференција. Дао је допринос у различитим областима математике, као што су анализа, Фуријеова анализа, функционалне анализа, вероватноћа и статистика итд. Био је члан пет међународних математичких асоцијација, а за резултате у раду добио је 12 реномираних награда. Велики је његов допринос у повезивању и укључивању српске математичке елите у савремене светске токове позивима да гостују у САД. Актуелна светска математичка знања преносио је и на младе математичаре преко предавања и радионица којима је руководио. Предавања је држао на многим европским универзитетима. Дружио се са највећим америчким математичарем двадесетог века Маршалом Стоуном.
Часлав је посећивао Врњачку Бању и то не случајно. Управо је са Ђурчићем и Жижовићем разрађивао идеју о организовању конференције математичара у Врњачкој Бањи. Био би то својеврсни континуитет са канференцијама из осамдесетих година које су одржаване у Купарима, а касније у Америци. Реч је о врхунским скуповима чији су учесници најбољи математичари са Запада и са Истока. Од 2008. до 2016. одржано је неколико конференција у Врњачкој Бањи (АТА – Анализа, топологија и примене) уз учешће најбољих математичара света, у организацији Факултета техничких наука из Чачка, међутим, проф. Станојевић 2008. године није могао да допутује из Америке из здравствених разлога. Планира се наставак одржавања конференција АТА и то већ од наредне године, тако да ће Врњачка Бања поново да буде место окупљања и рада најбољих математичара.