ОБУКА „ЧИСТО И СИГУРНО“ ЗА ВРЊАЧКЕ ТУРИСТИЧКЕ ПОСЛЕНИКЕ

Аутор:Марина Ст. Јанковић

Пословно удружење хотелско-угоститељске привреде Србије ХОРЕС започело је реализацију другог дела развоја добровољне сертификационе шеме „Чисто и сигурно“ која има за циљ развијање здравствено-безбедносних протокола у туризму као и обучавање туристичких радника за њихову примену како би се смањили ризици од ширења вируса у туристичким објектима.

Бесплатна обука одржана је 18. фебруара у конференцијској сали Хотела „Фонтана“. Обука је намењена пружаоцима услуга приватног смештаја, запосленима у хотелима, хостелима, ресторанима, кафићима и другим угоститељским објектима, као и туристичким агенцијама, туристичким водичима и пратиоцима, запосленима у установама културе. Заинтересовани власници туристичких објеката могу своје објекте укључити у шему и истаћи ознаку „Чисто и сигурно“, што означава да објекат спроводи највише санитарно-хигијенске мере за боравак гостију, а у циљу спречавања ширења епидемије вируса Covid-19. Полазници овог тренинга добили су сертификате као потврду да су оспособљени за прихват гостију у условима пандемије.

Увођење сертификационе шеме „Чисто и сигурно“ подржао је пројекат „ЕУ за тебе – за културно наслеђе и туризам“ који финансирају Европска унија и Влада Савезне Републике Немачке. Пројекат спроводи немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ, а главни партнер је Министарство трговине, туризма и телекомуникација Републике Србије.

Испред Кластера туристичке привреде Врњачке Бање, најпре се обратио Ђорђе Макуљевић.

– Ми смо се данас окупили да чујемо добро предавање везано за једну нову нормалност, једно ново амбијентално уређење у хотелском бизнису у ковид условима. Надам се да ковид пролази полако, али није на одмет да чујемо нешто о томе што нас чека и оно што ће унапредити пословање свих нас. Велики системи већ одавно то раде, ми смо овде да пренесемо одређена оперативна знања и то ће доста допринети вашем позитивном пословању, рекао је Макуљевић.

– Карактеристике глобалног развоја туризма до почетка 2020. године обликовале су се у оно што бисмо могли назвати „старом нормалношћу“ која се одликовала прекомерношћу развоја у односу на носећи капацитет туристичких дестинација. Туризам је као делатност био подложан кризама и пре актуелне пандемије.

Свеобухватна трансформација туризма као глобалне активности мора почивати на целовитом преображају на глобалном нивоу чији темељ мора бити свеукупна одрживост развоја на основу промене економског модела и друштвених парадигми. Преображај мора пратити обнављање, односно морамо бити на путу од старе нормалности ка трансформативном, као делу пута ка регенеративном туризму, рекао је др Георги Генов, директор ХОРЕС-а, обраћајући се полазницима тренинга.

Учеснике обуке поздравио је и Иван Трифуновић, директор Туристичке организације Врњачка Бања, а потом је др Невенка Живковић, интерниста – кардиолог одржала предавање „Covid-19, спасити животе“.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ