Удружење грађана „Гочки круг“ из Врњачке Бање које предводи Родољуб Џамић, већ више од 15 година улаже огромне напоре да афирмише планину Гоч и Врњачку Бању, као и да на том подручју допринесе активном и превентивном очувању свих сегмената животне околине.
У току је реализација новог пројекта овог Удружења који обухвата истраживања микро-климата планине Гоч у домену заштите и унапређења биодиверзитета, водног потенцијала и климатско-метеоролошких терапијских одлика са предлозима развоја здравствених, рехабилитационих, велнес и спортско рекреативних активности „Мониторинг климе планине Гоч у домену превентивне заштите и одрживог развоја природних, здравствених и одрживих потенцијала“.
Удружење грађана „Гочки Круг“, определило се да током 2022. године у целовитом хидролошком циклусу испрати сатна, дневна, недељна, месечна и годишња стања климата планине Гоч кроз реализацију мониторинга климатских параметара, инсталацијом једне модерне аутоматизоване Wi-Fi метеоролошке станице. Основни циљеви реализације овог Пројекта су да се питању егзактне идентификације микро-климата планине Гоч кроз један целовит хидролошки циклус посвети посебна пажња.
Након инсталације комплетне мерне технике, 17. јула 2022. године, уз подршку Општине Врњачка Бања, у сарадњи са РХМЗ Србије, започета су мерења 7 најбитнијих климатолошких параметара на Гочу, на позицији код Записа, код Црквице. Сва мерења (која се меморишу на сваких 60 минута) могу се пратити са било које тачке – позиције и у Србији, али и на целом свету преко мобилне Андроид апликације Organic Path верзија 5.0.
Дана 18. августа 2022. године протекло је месец дана од почетка рада аутоматске климатолошке станице „Гоч“. У петом најтоплијем лету у последњих 40 година, према подацима РХМЗ Србије, на Гочу код Записа забележене су готово умерене и могло би се рећи просечне величине основних метеоролошких параметара у централном делу летњег периода, који се прате на свака четири минута.
Удари ветрова и брзине ветрова бивали су у дијапазону до максимум 3 m/s из праваца севера и северо-истока најчешће. Просечне температуре ваздуха код најтоплијих дана износиле су око 24 C°. Највиша забележена била је са вредношћу од 31,30 C° (дана 23. јула у 15:00h), када су у централном делу Србије температуре износиле и до 40 C°.
Падавине су у овом периоду биле у вишегодишњeм стастистичком просеку, међутим веома неповољно распоређене, наиме, обилније кише су пале само у три дана и то 27. јула и 30. јула до око 15 mm, те једна екстремна количина киша 14. августа са укупном дневном сумом од 80 mm. С обзиром и на релативно умањене вредности влажности, због високих температура, очигледно је и да овако распоређене падавине нису могле продуковати адекватну надопуну вода за тзв. инфилтрацију према изданским срединама као основним резервоарима подземних вода на северним падинама Гоча.
Туристима, али и путницима намерницима, тренутно стање климатских прилика на надморској висини изнад 1.000 метара, као и реална прогноза на најмање седмодневном низу, и те како може бити од значаја, и за организацију, за боравак на планини, али и одабиру адекватних спортско-рекреативних и здравствених активности. Ово је био и један од битних елемената, у идентификацији будућег туристичког развоја овог готово нетакнутог бисера планиског туризма Србије.