У Великој сали СО, 24. и 25. јула организовано је свечано уручење борачких легитимација за педесетак бораца, учесника ратова 1992. и 1999. године. До сада је у неколико наврата уручено преко 400 борачких легитимација. Борцима се обратио председник Општине Бобан Ђуровић.
– Част нам је да по први пут у историји људе који су учествовали у ратним дејствима на Косову и Метохији на неки начин прогласимо званично учесницима у рату, да им се држава на неки начин захвали. Важно је имати легитимитет да сте били учесници рата. Двадесет година се буквално крило шта се дешавало на Кошарама, као да су људи ишли својом вољом, а не на позив државе. Ипак, председник је дао задатак и налог да се свим људима призна борачко учешће у рату и да добију борачке легитимације. Локална самоуправа, сходно могућностима и законским овлашћењима подржала је борце одређеним бенефитима који ће бити прогресивни, прошириваће се временом. До сада смо обезбедили бесплатан превоз на територији Општине, умањење од 50% годишње карте на јавним паркиралиштима, умањење од 20% за комуналне услуге – водоснабдевање и канализацију у „Белимарковцу“ и „Врућим изворима“, као и двадесетопроцентно умањење за услуге сакупљања и одношења смећа, право на бесплатан боравак деце у ПУ „Радост“, право на неплаћање годишње чланарине Народној библиотеци, одобрење наших спортских терена и базена по захтевима…
Драго ми је што вам је признат статус борца. Многи су до сада већ и окончали свој живот, због опаких болести доста људи је нажалост умрло, што је последица боравка на КиМ за време бомбардовања осиромашеним уранијумом, рекао је Ђуровић и захвалио се јунацима, борцима.
У знак сећања на рана дешавања емитован је документарни филм РТВ Врњачка Бања.
– Нов Закон о борцима ступио је на снагу 1. јануара 2020. године када је призната категорија борца, после више од 20 година. Постоје три категорије борца, у зависности од дужине ратног ангажовања. Процедура за добијање борачке легитимације остварује се тако што борац подноси захтев за остваривање права са потребном документацијом, уверењем о држављанству, очитаном личном картом и фотокопијом војне књижице. Документација са захтевом прослеђује се надлежном органу, Министарству одбране – на проверу, које издаје уверење да је подносилац у одређеном периоду био на ратишту. За одређивање категорије борца битна је дужина ратовања. Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања према добијеном решењу евидентира остварени статус борца, рекла нам је Вера Гајић, референт борачко-инвалидске заштите.
Након уручења борачких легитимација, у холу испред Велике сале за борце је уприличен коктел. Била је то прилика за неформално дружење и разговор.