Традиционално на Ђурђевдан, 6. маја, код споменика на простору планине Гоч знаном као Ковачка коса, одата је почаст палим борцима 2. Трстеничке бригаде Југословенске војске у отаџбини којом је командовао капетан Никола Гордић. Ове године навршава се 81 година од формирања овог штаба који је деловао у саставу Расинског корпуса Драгутина Кесеровића.
Парох цркве Успења Пресвете Богородице у Станишинцима, Јовица Крстић, на простору некадашње цркве посвећене Светом Георгију, одржао је молитву свим страдалим борцима и пресекао колач у присуству овогодишњег колачара Душана Радовића, коме је као поклон предао икону Светог Архангела.
– Нека је на радост и спасење крсна слава овог места, нека благи Господ испуни све ваше добре жеље, нека Бог буде са свима вама и хвала вам што смо се заједно помолили овде за страдале борце, присутнима је пренео парох Јовица Крстић.
Ђурђевдан на Ковачкој коси прославили су представници локалне самоуправе, директори јавних предузећа и установа, потомци страдалих бораца и особа који су допринели обнови овог комплекса, као и представници покрета Шумадијски четници. Други пут присутан је био и председник Скупштине Општине Врњачка Бања, Иван Радовић.
– Честитам свим верницима Српске православне цркве Вакрс и Ђурђевдан. По други пут се окупљамо на Ковачкој коси у великом броју, да зауставимо фалсификовање једне историје која апсолутно није онаква какву смо је учили у школама и како су нам је представљали наши учитељи или властодршци у том периоду. Морам да истакнем да на овом споменику су српска имена и презимена, људи који су дали животе за Србију. Они нису криви што су изгубили у овом рату и што је нека друга опција победила, али ми смо ту да исправимо ту неправду и сваке године ћемо се окупљати овде и сећати се на борце који су били у Југословенској војсци у отаџбини, рекао је Иван Радовић.
Овогодишњи колачар и домаћин на Ковачкој коси био је Душан Радовић, директор установе Спортски центар Врњачка Бања који је ту дужност предао Марку Мартачићу.
– Захваљујем се свима што смо се окупили у великом броју на Ковачкој коси, на темељима старе цркве за коју се надам да ће у неком наредном периоду бити обновљена. Сви знамо да историју пишу победници, али ми који смо потомци страдалих равногораца знамо истину и наша морална обавеза је да је са колена на колено преносимо и да ширимо светољубље. Данас се молимо за покој душе свих наших предака и равногораца који су за веру, краља, отаџбину и за боље сутра свих нас положили своје животе, истакао је Душан Радовић.
Споменик са именима погинулих родољуба и бораца Расинског корпуса Југословенске војске у отаџбини подигнут је крајем 1943. године, а 1990. године када је случајно пронађен од стране Радета Пинтора, Дице Стевановића и Раше Вулетића, исти је обновљен имајући у виду да је био срушен и поломљен у три дела. Од тада, сваког 6. маја, на том простору обележава се Ђурђевдан у част свих бораца бригаде, с обзиром да је на том простору постојала и Црква посвећена Светом Георгију. Ово је највероватније једини аутентични споменик који је Равногорски покрет подигао својим палим борцима.
Ђурђевдан на Ковачкој коси био је и прилика да свечаним полагањем заклетве покрету Шумадијских четника приступе нови чланови.