Центар за слободне изборе и демократију (CeSID), 14. маја у Хотелу „Емилиа“ спровео је обуку туристичким радницима о резултатима истраживања у функцији побољшања квалитета туристичке понуде. Општи циљ обуке је унапређење знања и вештина туристичких радника у погледу коришћења и истраживња као новог алата у планирању и унапређењу понуде и мониторинга и евалуације како би се разумели гости и поново вратили у Врњачку Бању.
Присутни на обуци били су релевантни чиниоци из туристичке понуде Врњачке Бање, као што су представници хотела и разних угоститељских објеката, представници Факултета за хотелијерство и туризам, Угоститељско туристичке школе, Општинске управе Врњачка Бања и други.
Тамара Антовић, пројектни асистент CeSID-а, истакла је да овакве обуке имају за циљ да упознају туристичке раднике како у свом раду да спроводе истраживање и добијене резултате примене у пракси.
Обука се организује у склопу пројекта „Разумети грађане: подаци у служби локалне заједнице“ који спроводи CeSID, као део иницијативе Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (ReLOaD2) који финансира Европска унија, а спроводи Програм Уједињених нација за развој (UNDP).
Водич за туристичке раднике у области коришћења истраживања и података креирали су заједно CeSID, проф. др Јелена Чеперковић и проф. Др Снежана Топаловић.
Водич је специфично направљен за контекст Врњачке Бање и базиран је на резултатима два истраживања која је CeSID спровео у Врњачкој Бањи у јануару 2024. године, са грађанима (репрезентативни узорак од 500 испитаника) и гостима (случајни узорак од 200 испитаника). Идеја аутора је била да водич буде у складу са очекивањима и потребама туристичких радника у овом месту и самим тим на линији обука које је CeSID организовао заједно са локалним туристичким стручњацима. Као и сви резултати и овај водич је остао локалној заједници, посебно Туристичкој организацији Врњачка Бања и туристичким радницима.
Области за побољшање туристичке понуде у Врњачкој Бањи су диверсификација понуде, унапређење инфраструктуре, културна понуда, активности на отвореном, промоција дестинације, одрживост, едукација и обука кадрова, партнерства и сарадња, пружање аутентичног искуства и квалитетна туристичка понуда за све сегменте.
Водич је донео пар конкретних примера шта се може променити у туристичкој понуди Врњачке Бање и то: сегментирати тржиште и изабрати циљне групе и циљу боље промоције о туристичким садржајима у Врњачкој Бањи (медији за старије госте, друштвене мреже, кампање, видео туре исл.); персонализовани приступ у промотивним активностима и порукама, јер кључни туристички садржаји су намењени различитим сегментима гостију (нпр. Love fest за младе и Врњачки карневал за породице и старије); изградити и промовисати постојеће и нове туристичке садржаје, са акцентом на жичару Врњачка Бања-Гоч, тунел и нове културне саржаје у циљу разноврсности културне понуде; усмеравање промотивних активности ка групи туриста који сматрају да понуда назадује; укључити планове за управљање кризом и ставити нагласак на промоцију одрживог развоја, очувања природног и културног наслеђа у циљу задржавања очекиваног високог стандарда код гостију.