У просторијама Центра за развој иновативних делатности у Врњачкој Бањи одржана је конференција поводом презентације пројекта „Виртуални туризам – Виртуелна реалност у служби промоције туристичке понуде Врњачке Бање“. Овом догађају присуствовали су представници Туристичке организације Врњачка Бања, Општине, Спортског центра и Културног центра Врњачке Бање.
Пројекат, који је инициран од стране Удружења „Покрет за европску Врњачку Бању“ у сарадњи са Туристичком организацијом Врњачка Бања, део је Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (ReLOaD2). Финансира га Европска унија (ЕУ), суфинансира Општина Врњачка Бања, а спроводи Програм Уједињених нација за развој (UNDP). Циљ овог пројекта је да претвори туристичко искуство у Врњачкој Бањи у узбудљиво и иновативно истраживање користећи технологију виртуелне реалности (VR).
На конференцији је представљено 10 виртуалних тура туристичких локалитета Врњачке Бање, које су сада доступне на Гугл мапама. Такође је истакнута важност доступности ових виртуелних тура на Гугл мапама, чиме се омогућава широка доступност информација о туристичкој понуди Врњачке Бање широм света.
У уводном делу конференције, организатори су детаљно објаснили циљеве и значај пројекта. Истакнуто је да је основни циљ пројекта унапређење туристичке понуде Врњачке Бање и повећање видљивости ове дестинације на глобалном нивоу. Кроз креирање садржаја у виртуелној реалности, пројекат има за циљ да привуче туристе и пружи им могућност да истраже дестинацију на иновативан начин.
– Представници Удружења „Покрет за европску Врњачку Бању“, као главни носиоци пројекта, објаснили су техничке аспекте снимања и имплементације виртуалних тура. Коришћењем напредне технологије и специјализоване опреме, креирани су аутентични и интерактивни прикази најлепших локалитета Врњачке Бање, омогућавајући корисницима да виртуално прошетају кроз паркове, бањске комплексе и историјске локације.
Уз презентацију виртуелних тура, представљена је и интернет платформа „VR-Banja“, која је направљена у склопу пројекта. Ова платформа има за циљ да представи 10 снимљених локалитета у виртуелној реалности. Такође, локалним бизнисима је омогућено да поставе своје угоститељске објекте на платформи, чиме се промовише туризам овог места и пружа додатна видљивост локалним предузетницима.
Овај догађај је још један корак ка унапређењу туристичке понуде Врњачке Бање, користећи иновативне технологије како би се привукли нови туристи и додатно развила локална заједница, рекла нам је Љиљана Миљаковић, председница Удружења.