ОБЕЛЕЖЕН ДАН ПРИМИРЈА У ВРЊАЧКОЈ БАЊИ

Аутор:Даниел Цоковић

Дан примирја у Првом светском рату, обележен је полагањем венаца и пригодним културним програмом код споменика краљу Александру Карађорђевићу у Централном бањском парку.

Дан примирја у Првом светском рату обележава се у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када је у француском граду Компијену потписано примирје, чиме је окончан Први светски рат. У Србији се Дан примирја као државни празник обележава од 2012. године. Србија је у Првом светском рату изгубила 1,24 милиона људи, односно 28 одсто целокупног становништва по попису из 1914. године. У свету је у Првом светском рату погинуло више од 17 милиона људи.

Слободан Дишовић, председник Одбора за обележавање значајних датума и годишњица, истакао је да је са територије Општине Врњачка Бања знатан број људи учествовао у Првом светском рату.

– Одужили смо се на један достојанствен начин тиме што смо у многим нашим местима подигли спомен – обележја на којима су уклесана њихова имена, како би покољења знала да су људи и из ових крајева подносили жртву за слободу и васкрс Србије. Ми данас одајемо дужну почаст славним српским јунацима који су своје животе положили на олтар слободе отаџбине, али пре свега командату српске војске у Првом светском рату, краљу Александру Карађорђевићу, српским војводама Радомиру Путнику, Степи Степановићу, Живојину Мишићу и Петру Бојовићу, рекао је Дишовић.

    Поздрав химни Републике Србије

Почаст су одали и венце положили делегације Општине Врњачка Бања, Војске Србије, Удружења потомака ратника, Савеза бораца, Кола српских сестара и Удружења ратних војних инвалида Врњачка Бања.

Свечаност су организовали Удружење потомака ратника 1912-1920 и Културни центар Врњачка Бања, уз подршку Општине Врњачка Бања. Током програма, одржан је пригодан музички програм у којем је наступио „Врњачки вез“. Такође, у оквиру свечаности, „Повељу у име живих“ прочитала је Дуња Дуњић, ученица Гимназије из Врњачке Бање.

У наставку програма у сали Врњачког Биоскопа, одржана је пројекција српског документарног филма “Где цвета лимун жут”. Филм говори о једној од највећих трагедија српског народа, повлачењу на острво Крф за време Првог светског рата, које је још познато као Албанска голгота услед ужасних патњи које је српска војска и народ претрпео током овог повлачења.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ