Манифестација народног стваралаштва „Златне нити – прела и посела“, као и промоција старих заната одржана је од 29. до 30. марта у Хотелу „Банбус“, у организацији Друштвене организације жена Врњачке Бање „Златне нити“ и под покровитељством Општине Врњачка Бања и Туристичке организације Врњачка Бања. Циљ ове манифестације је очување традиције и културног народног стваралаштва на нашим просторима. Раскош народног стваралаштва: домаћа радиност (ткање, везење, хеклање, девојачка спрема), кулинарство (традиционална јела и обичаји народности) и приповедање беседника (изворно стваралаштво, песме и игре) бљеснули су пред бројним посетиоцима не остављајући их равнодушним. Сјајна прилика за подсећање на традиционалне рукотворине, али и упознавање млађих генерација са правим народним благом.
Очување традиције, културног народног стваралаштва, обичаја, кулинарских специјалитета и ручних радова, по 22. пут окупили су излагаче из десетине градова из Србије и региона. Представило се 130 организација и друштава који су чувари народног стваралаштва од заборава, као и фолклорни ансамбли који су наступали, број учесника ове године је већи од две хиљаде.

Осим учесника и посетиоца, церемонији свечаног отварања присуствовале су и званице међу којима су били: члан Општинског већа Врњачка Бања, Милутин Думановић, директор Туристичке организације В. Бања Иван Трифуновић, амбасадор Палестине са породицом, представници Туристичке организације Врњачка Бања, Пољопривредне саветодавне и стручне службе Србије и Краљево, Института за примену науке у пољопривреди, Угоститељско-туристичке школе са домом ученика из Врњачке Бање, Омладинског центра из Врњачке Бање, Интерклима Графике из Врњачке Бање, затим гости из Словеније, Црне Горе, Македоније, Мађарске и др. У име домаћина и организатора скупа, добродошлицу им је пожелела Светлана Трифуновић, председница Удружења „Златне нити“.
– Желим свима да се захвалим на указаном поверењу и разумевању. Нашу сарадњу смо проширили. И на републичком нивоу основали смо Савез сеоских жена Србије где сам ја заменик председника. Ја вас волим и поштујем и зато сам пресретна што сте данас у овом предивном ресторану показали достојанство и разумевање, да ништа није мало ако је човек задовољан. Шта друго рећи, него „добро се добрим враћа“. Прошле године смо подржали 24 организације. Мојих 45 година хуманог рада прожето је великим духовним задовољством. Заједно смо много јачи, поручила је Светлана Трифуновић.

Члан Општинског већа Милутин Думановић, отварајући смотру, пожелео је добродошлицу свим учесницима и пријатан боравак у Врњачкој Бањи.
– Част ми је и задовољство да вас поздравим испред Општине Врњачка Бања. Прелепо је видети оволико људи на једном месту. Оно што је врло битно и на шта бих се захвалио свима вама, нарочито Цеци која улаже пуно рада у ову манифестацију, у очување српске традиције. У Врњачкој Бањи се преко 150 манифестација у току године одржава, а ово дешавање је међу најомиљенијим, рекао је Думановић.
Домаћин манифестације, Светлана Трифуновић, уручила је повеље Хору „Врњачке искрице“, Певачкој групи „Абрашевић 2014“ и здравичару Драгиши Симићу.

Учесници смотре „Златне нити“ представили су умеће везања, златовеза, ткања, плетења, шивења, беседништва, традиционалне песме и игре, а посетиоци су осим прилике да се упознају са народним рукотворинама и производима домаће радиности, могли и да дегустирају разне кулинарске специјалитете и традиционална јела спремљена по старим рецептима.
У оквиру културно-уметничког програма наступило је 17 ансамбала од којих је 7 ансамбала из Војводине као и два из Македоније међу којима су: Драгиша Симић из Удружења прела и посела, здравичар у пратњи фрулаша Петра Антонијевића, КУД „Абрашевић“ В. Бања, КУД „Бећарац“ Нови Бечеј, КУД „Џивџан“ В. Бања, ФАНПИ „Бане Миленковић“ Ново Село, Женска певачка група и Фолклорни ансамбл „Клуб 3 Ужице“, КУД-ови „Др Младен Стојановић“ и „Јован Дучић“ из Младенова, КУД „Јелек“ Подунавци, као и КУД-ови „Петар Кочић“ из Козараца, „Никола Тесла“ из Бачког Брестовца, „Бегечка Нана“ из Бечеја и „Вук Караџић“ из Санада…


Другог дана манифестације било је отворено 60 штандова. Из Пећинаца је дошло око 120 посетилаца. Петнаестак гостију из Удружења „Бели анђео“ дошло је из Републике Српске, из Бијељине. Они су имали штанд на коме се представљени славски обичаји и трпеза.