ПРЕДАВАЊЕ ИЗ ОБЛАСТИ БИЉНЕ ПРОИЗВОДЊЕ И ДИГИТАЛИЗАЦИЈЕ У ПОЉОПРИВРЕДИ

Аутор:Даниел Цоковић

Стручно предавање из области биљне производње и дигитализације у пољопривреди одржано је 9. априла као резултат сарадње Општине Врњачка Бања и Пољопривредне саветодавне и стручне службе (ПССС) Краљево. Окупило је пољопривредне произвођаче са територије врњачке општине, са посебним акцентом на воћаре и ратаре који су заинтересовани за унапређење своје производње применом савремених знања и дигиталних алата.

– ПССС Краљево покрива територије општине Врњачка Бања, Краљево, Ивањица и Рашка. Једна од битнијих тема данашњег предавања је еАграр, дигитална платформа за пољопривреду која је заживела, тако да сви подстицаји иду преко ове платформе. Као Пољопривредна саветодавна стручна служба дајемо бесплатне савете свим регистрованим пољопривредним газдинствима, истиче Бранко Галовић, директор ПССС Краљево.

Теме које су обухваћене предавањем биле су разнолике и актуелне за све који се баве пољопривредом. Бранко Галовић, саветодавац за заштиту биља из ПССС Краљево, објаснио је важност заштите малине од болести, док је Јелена Грбић, такође саветодавац за заштиту биља, говорила о мерама заштите малине од различитих штеточина. Поред практичних савета за заштиту и неговање биљака, предавање је обухватило и савремене технологије које све више играју важну улогу у пољопривредном сектору. Зорица Здравковић, саветодавац за агроекономију из ПССС Краљево, представила је дигиталну платформу еАграр као алат који пољопривредницима може значајно олакшати рад, омогућавајући им лакше праћење субвенција, захтева и других важних активности у процесу производње.

Јована Кнежевић, саветодавац за ратарство и повртарство из ПССС Краљево, говорила је о значају агрохемијске анализе земљишта, која представља кључни корак у правилном управљању земљиштем и оптимизацији приноса.

Јована Кнежевић одржала предавање о значају агрохемијске анализе земљишта

– Препоручујемо пољопривредним произвођачима да, пре него што крену у неку пољопривредну производњу, одраде агрохемијску анализу земљишта. Она је битна, било да је то производња у повртарству, ратарству или виноградарству. Пољопривредним произвођачима, од документације, прво је потребно да имају потврду о активном статусу и структуру биљне производње. На тај начин остварују могућност на бесплатну анализу земљишта, јер је Уредбом Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде донето да свако пољопривредно газдинство које је регистровано може урадити бесплатну агрохемијску анализу земљишта у вредности од 4 узорка, односно 4 парцеле, а у зависности од тога која је биљна култура. Уколико је воћарство у питању и воћарске културе, ради се на дубини од 0 до 30 cm и од 30 до 60 cm.  Узорке могу узимати пољопривредни произвођачи. На лични захтев могу донети узорак који је правилно обележен и донети у акредитовану лабораторију која је у оквиру Пољопривредне саветодавне и стручне службе. Ми имамо групу за лабораторијска испитивања која ради агрохемијску анализу земљишта, а исто пољопривредни произвођачи могу поднети захтев у оквиру наше Службе и саветодавци ће изаћи на терен да одраде узорковање земљишта за агрохемијску анализу, наглашава Јована Кнежевић.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ