Врњачкој Бањи уручени уговори за енергетску санацију јавних објеката

Даниел Цоковић

Општина Врњачка Бања једна је од 43 локалне самоуправе којима су 17. октобра у Мионици уручени уговори за енергетску санацију јавних објеката. Државна секретарка у Министарству рударства и енергетике Соња Влаховић уручила је уговор вредан 10,5 милиона динара, који је по овлашћењу председника општине потписала Гордана Радичевић, енергетски менаџер. Општина је из буџета обезбедила и додатних 5 милиона динара, што чини 30 одсто укупне вредности пројекта.

Ова инвестиција део је стратегије Општине Врњачка Бања усмерене на унапређење енергетске ефикасности и одрживог развоја. Пројекат обухвата реконструкцију јавне расвете и замену 369 застарелих светиљки у Грачацу и Подунавцима новим ЛЕД лампама високе ефикасности (минимум 130 лм/W) и животног века од најмање 100.000 радних сати. Замена постојећих извора светлости модерним ЛЕД системима допринеће значајној уштеди електричне енергије и смањењу трошкова одржавања јавне расвете.

– Општина Врњачка Бања се наметнула као поуздан партнер бројним страним и домаћим организацијама и институцијама са којима успешно развијамо различите програме и реализујемо бројне пројекте из области енергетске ефикасности, обновљивих извора енергије и заштите животне средине. Бавећи се имплементацијом и промоцијом нових енергетских трендова у домаћу праксу постали смо радо виђени сарадници у пројектима и гости на семинарима, рекла је Гордана Радичевић.

Гордана Радичевић (лево) током потписивања уговора
Гордана Радичевић (лево) током потписивања уговора

Пројекат који је предмет потписаног уговора представља још једну у низу активности које Општина Врњачка Бања реализује у сарадњи са Министарством рударства и енергетике у оквиру програма енергетске ефикасности. До сада су успешно спроведени бројни заједнички пројекти, од енергетске санације домаћинстава и јавних објеката, до замене јавне расвете и модернизације енергетских система. Током 2024. године реализована је реконструкција Основне школе „Попински борци“, која је обухватила нову фасаду, изолацију, столарију и систем грејања. У току је програм енергетске санације породичних кућа и станова за 2024, који се новим уговором, вредним 6,4 милиона динара, наставља и наредне године. Врњачка Бања је препозната као пример добре праксе у коришћењу европских фондова, захваљујући којима је реализована и санација зграде Општинске управе, што је допринело смањењу потрошње енергије. Уз подршку министарства, замењен је део јавне расвете у Новом Селу и Грачцу, а у току је уградња соларних панела на згради Општине.

Поред сарадње са Министарством рударства и енергетике, Општина је у партнерству са другим ресорним министарствима спровела и више пројеката у школама у Пискавцу, Новом Селу, Штулцу и Врњцима, где су замењене котларнице и обезбеђена енергетски ефикаснија и еколошки прихватљивија горива.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Threads
Email

Најновије

Забава

„ДЕЧИЈЕ ПЕСМЕ СА ДУШАНОМ СВИЛАРОМ“ НА ТРГУ КУЛТУРЕ

„ДЕЧИЈЕ ПЕСМЕ СА ДУШАНОМ СВИЛАРОМ“ НА ТРГУ КУЛТУРЕ
Образовање

„ДАН ДРУЖЕЊА СА РОДИТЕЉИМА“ НА ВРЊАЧКОМ ШЕТАЛИШТУ

„ДАН ДРУЖЕЊА СА РОДИТЕЉИМА“ НА ВРЊАЧКОМ ШЕТАЛИШТУ
Политика

ОДРЖАНА 20. ВАНРЕДНА СЕДНИЦА ОПШТИНСКОГ ВЕЋА ОПШТИНЕ ВРЊАЧКА БАЊА

ОДРЖАНА 20. ВАНРЕДНА СЕДНИЦА ОПШТИНСКОГ ВЕЋА ОПШТИНЕ ВРЊАЧКА БАЊА
Друштво

“SIRN” – ПРОЈЕКАТ ОДРЖИВОГ УНАПРЕЂЕЊА ПУТНЕ МРЕЖЕ

“SIRN” – ПРОЈЕКАТ ОДРЖИВОГ УНАПРЕЂЕЊА ПУТНЕ МРЕЖЕ
Мозаик

„Распевани џивџани“ у музичком студију

„Распевани џивџани“ у музичком студију