Последњег викенда, тачније 26. и 27. марта у Хотелу „Бреза“ у Врњачкој Бањи одржан је 19. Сајам народног стваралаштва, прела и посела. Манифестацију је организовало Друштво жена Врњачке Бање „Златне нити“ уз велику подршку Скупштине општине Врњачка Бања и Туристичке организације града домаћина.
На самом почетку дводневног дружења, Светлана Трифуновић, председница Друштва жена „Златне нити“ поздравила је све учеснике, посетиоце и уважене госте манифестације – представнике: општине Врњачка Бања, Министарства пољопривреде шумарства и водопривреде, Пољопривредне саветодавне и стручне службе Србије, Института за примену науке и пољопривреде, Туристичке организације Србије, Туристичке организације Врњачке Бање, витеза кулинарства – Милијана Стојанића, СОС Дечије село Kраљево, госте из Аустрије, Словеније, Црне Горе, Македоније и Мађарске, представнике Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, Угоститељско-туристичке школе са Домом ученика из Врњачке Бање и представнике Омладинског центра Врњачка Бања.
– „Златне нити“ и сличне манифестације не само да чувају од заборава народно стваралаштво већ доприносе разноврсности понуде која може привући туристе. А уз традиционалну гостопримљивост и лековите воде, већи број оваквих манифестација, сигуран су пут за развој туризма целог краја, рекла је Светлана Трифуновић и позвала Душана Стевановића,члана Општинског већа, да манифестацију званично прогласи отвореном.
Смотра народног стваралаштва „Златне нити“, ове године окупила је излагаче из 70 градова Србије и региона у оквиру које се представило 130 организација и друштава, чувара народног стваралаштва од заборава. Од председнице Друштва „Златних нити“, Светлане Трифуновић сазнајемо да је на манифестацији узело учешће преко 300 излагача са око хиљаду учесника. Том броју треба додати још хиљаду учесника културно-забавног програма – певача, чланова певачких и културно уметничких друштава.
Сваке године, манифестацију „Златне нити“ обиђе преко 3.000 посетилаца различите старосне доби.
Циљ ове манифестације је очување традиције, обичаја, кулинарских специјалитета, ручних радова.
Учесници смотре „Златне нити“ представили су умеће веза, златовеза, ткања, плетења, шивења и беседништва, а посетиоци су могли да пробају јела спремљена по старим и скоро заборављеним рецептима.
И излагачи и посетиоци сматрају да је ова манифестација добар начин да се негује традиција, али и прилика да се научи нешто ново. Пројектом очувања старих заната у Врњачкој Бањи предвиђена је обучавање младих људи занатским вештинама. Обуку је до сада завршио велики број полазника.
Учесници манифестације су удружења из целе бивше Југославије, Мађарске и Француске.
Потписане су сестринске повеље са Мађарском, Северном Македонијом и Зрењанином.
Свим излагачима организатор је уручио захвалнице за учешће на 19. Сајму народног стваралаштва, прела и посела а признања су додељена људима добре воље који свесрдно негују традицију и чувају народну баштину од заборава.
После свечаног отварања манифестације уследио је забавни део програма. У оквиру овогодишње манифестације представили су се фолклорни ансамбли Војводине, Шумадије, Македоније, Црне Горе и културно уметничка друштва из Врњачке Бање.
Највише похвала за успех 19. манифестације „Сајма народног стваралаштва, прела и посела“, треба упутити Светлани Трифуновић зато што је успела да окупи удружења из земаља региона, суседне нам Мађарске и пријатељске Француске. Ми у Врњачкој Бањи Светлану Трифуновић доживљавамо као добру пријатељицу, организаторку, хуманисту, али и особу пуну живота, племенитости и добре воље. Техничку помоћ њој су пружили Пољопривредна саветодавна служба Краљево и уиграна екипа у сталном саставу: Бранислав Ђукић – помоћник организатора и аранжер, Славољуб Трифуновић – технички организатор, Маја Вељковић – водитељ и организатор културно-забавног програма и Мирољуб Ђорђевић – тонска реализација.