Разговори о књизи Шошане Зубоф „Доба надзорног капитализма“ одржани су 23. јуна у салону Народне библиотеке „Др Душан Радић“.
У контексту промоције књиге, у име Издавачког предузећа „КЛИО“, говорили су Зоран Хамовић, главни уредник издавачке куће и проф. др Далибор Петровић, рецензент.
Веома убедљиво ова књига говори о настанку потпуно новог облика капитализма, а то је „надзорни капитализам” који се је заснован на тековинама технолошке револуције где су подаци постали најскупља „роба”. Ауторка испитује утицај технолошког напретка како на економију и политику, тако и на психологију људи. Шошана Зубоф веома храбро проговара о злоупотреби података као машинерији за прављење новца, са једне стране, али и као о важном психолошком процесу, с друге стране, у којем је могуће не само ући у нечије мисли, већ их је могуће и трансформисати.
Књига „Доба надзорног капитализма“ открива свет у ком корисници технологије више нису клијенти, него сировина за обраду у потпуно новом индустријском систему. Канадска новинарка, списатељица и антикорпоративна активисткиња Наоми Клајн за ову књигу кажу да „свако треба да је прочита ради своје дигиталне самоодбране”.
Сврставају је у високи ранг у ком су „Привреда и друштво“ Макса Вебера, „Богатство народа“ Адама Смита и „Капитал у XXI веку“ Томе Пикетија.
Садржај књиге, након увода у коме је дигитална будућност дефинисана у дилеми да ли је дом или езгил, има три дела у којима су појашњене основе, тактика и успон надзорног капитализма.
Шошана Зубоф је социјални психолог, филозоф и професор. Докторирала је социјалну психологију на Харварду и филозофију на Универзитету у Чикагу. Написала је три књиге, од којих је свака означила нову епоху технолошког друштва. Крајем осамдесетих година 20. века, у делу „In the Age of the Smart Machine“ (У доба паметне машине) предвидела је револуцију коју ће компјутери увести у област савременог рада. У освит 21. века, њена књига „The Support Economy“ (Економија подршке) прогнозирала је успон дигиталног капитализма у сектору услуга, скројеног по мери појединца. Шошана Зубоф професор је емеритус Пословног факултета на Харварду и чланица стручног колегијума Центра Беркман Клајн за интернет и друштво, Правног факултета на Харварду.
Књигу је превела са енглеског Јелена Петровић.