ВЕЛИКИ СРПСКИ НАУЧНИЦИ – АКАДЕМИК АЛЕКСАНДАР ДЕСПИЋ

Аутор:Марина Ст. Јанковић

АКАДЕМИК АЛЕКСАНДАР ДЕСПИЋ, ВРХУНСКИ НАУЧНИК

Србија је изнедрила завидан број изузетних научника. Академик проф. др Александар Деспић, физички хемичар (1927-2005) сврстава се међу најзначајнијим научницима у свету. „Бављење научним истраживањем је свакако било главно обележје мога живота“, рекао је својевремено проф. Деспић.

О врхунском интелектуалцу 24. августа у Замку културе предавање је одржала проф. др Весна Мишковић Станковић, физички хемичар, студент и сарадник проф. Деспића.

Академик Александар Деспић

Деспић је рођен у Београду 1927. године, дипломирао је на Технолошком факултету Универзитета у Београду 1951. године (просечна оцена 9,80), а 1954. стекао је диплому и на Колеџу за науку и технологију у Лондону где је одбранио и докторску дисертацију.

Био је редовни професор на Технолошком факултету у Београду и научни саветник Института за електрохемију, као и један од оснивача и директор Музеја науке и технике у Београду. Деспић је постао редовни члан САНУ 1974. године, потпредседник те институције био је од 1981. до 1994, а председник од 1994. до 1998. године. Награђиван је Октобарском наградом Београда, Седмојулском наградом и Орденом рада са црвеном заставом.

У научне доприносе академика Деспића сврставају се: разматрања реакционих механизама (са академиком П. Тутунџићем), кинетика електрохемијских реакција (са академиком Д. Дражићем), електрохемијско таложење метала (са проф. К. Поповим), таложење метала на потенцијалима позитивнијим од равнотежног и електрокатализа ад-атомима метала различитих од подлоге (са академиком Р. Аџићем), електрохемијски извори енергије (са академиком Д. Дражићем), пренос масе у електрохемијским системима, електрохемија хлора и кисеоничних једињења хлора (са проф. М. Јакшићем).

Проф. др Весна Мишковић Станковић

– Сматрао је да му је дужност као председнику САНУ да упозори на најважније проблеме, а на „политичарима да из ових сагледавања извлаче поуку“, рекла је проф. др Весна Мишковић Станковић и цитирала Деспића: „Наука је стваралаштво. Она је непредвидива, пре свега. Једино правило које постоји, барем када је основна наука у питању, јесте да ако је друштвена клима боља вероватноћа успеха је већа.“

Проф. др Весна Мишковић Станковић, редовни је професор Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду. На ТМФ-у је дипломирала 1981. (са средњом оценом испита  9,85), магистрирала 1984. и докторирала 1990. Запослена је на Катедри за физичку хемију и електрохемију ТМФ у Београду. Била је гостујући професор на универзитетима у Италији, САД, Канади, Кини, Кореји.

Научна област проф. Весне Мишковић Станковић обухвата широку групу нових функционалних материјала, електрохемијских технологија за њихово добијање и примене у индустрији за заштиту метала од корозије и у медицини као биоматеријали за импланте.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ