– Сведоци смо великог повратка стрипа на нашим просторима, како међу посвећенике ове уметности, тако и међу најширу читалачку публику. Девета уметност, како се стрип често назива на овим просторима лако и успешно „примила“ у периоду између два светска рата, а у периоду „друге“ Југославије је доживела свој златни период када је реч о комерцијалној прихваћености и разноврсности продукције и понуде. Паралелно са лиценцном понудом страних наслова и домаћи аутори су се у том периоду изборили за своју публику и респектабилан статус, најавио је тему трибине Мирослав Сташић.
О значају стрип уметности и где се стрип налази средином прве половине двадесет првог века говорио је Срђан Савић, филолог, филмолог, критичар, уредник и културни радник. Директор је Нишког културног центра, али и врстан познавалац стрипа и историје стрипа, као и његових актуелних токова и кретања. Трибина „Значај стрип уметности“ одржана је у врњачкој Библиотеци 5. јуна.
– Ниш је постао значајан стрипски центар, организовали смо десето издање „Нифеста“, међународног фестивала стрипа. Стрип је равноправан са свим другим уметностима, рекао је Савић и навео низ података везаних за историјат стрипа.
Он је говорио о претечама стрипа у далекој прошлости, о његовом наговештају. Стрип се практично развио крајем 19. века. Пре Другог светског рата Југославија је уз Америку била велесила у стрипу. Савић се осврнуо и на развој српског стрипа који од 2005. године бележи успон. Према његовим речима, стрип доживљава афирмацију и заслужено постаје државни пројекат у Србији.