Стална конференција градова и општина организовала је у Врњачкој Бањи 18. априла радионицу поводом израде Локалног акционог плана за родну равноправност. Израда овог документа једна је од активности пакета подршке врњачкој Општини који се реализује у оквиру пројекта „Одрживе и инклузивне услуге на локалном нивоу“ који финансира Влада Шведске, а спроводи СКГО.
Радионици су присуствовали представници и запослени у врњачкој Општини, јавним установама и невладиним организацијама, а о законском оквиру и корацима у изради Плана говориле су Наташа Окиљ, саветница за родну равноправност и антидискриминацију и др Косара Бекер, експерткиња СКГО за родну равноправност.
– Начин за који се определила Врњачка Бања практично је најбољи за усвајање Локалног акционог плана зато што подразумева укључивање великог броја актера у читав процес. Иначе, Локални акциони план може да се посматра и као једна од обавеза које општина има по закону, али мислим да је далеко више од тога. Посвећеност родној равноправности је доказ да је општина од интегритета, да хоће да брине о грађанима и о свима који су из неког разлога на маргинама друштва или су у лошијем положају у односу на друге, а с друге стране на овај начин се препознају праве потребе. Општина се на овај начин обавезује да ће у наредне три године учинити оно што ће побољшати живот свих грађана, каже Косара Бекер.
Да је општина Врњачка Бања изузетно посвећена јачању института родне равноправности присутне је подсетила заменица начелника Општинске управе, Татјана Ђурђевић Степанић.
– У прилог тој чињеници говори статистички податак да, по броју запослених у локалној самоуправи, предњаче жене и да смо, још 2016. године, усвојили Европску повељу о родној равноправности. Формирали смо потребна тела – Комисију за родну равноправност и Савет за родну равноправност. Имали смо Локални акциони план чија је важност престала 2023. године. С обзиром на то да смо препознали значаја овог стратешки важног документа, Скупштина општине је донела Одлуку о покретању поступка за доношење новог, напреднијег Локалног акционог плана за родну равноправност, са роком важења од 2024. до 2025. године“. Попут других општина и Општина Врњачка Бања се сусреће са бројним проблемима, као што су недовољна заступљеност жена на руководећим функцијама, недовољна свест о значају родне равноправности у нашем друштву, непостојање механизама за праћење напретка у прогресу родне равноправности., навела је заменица начелника и нагласила да управо у Локалном акционом плану за родну равноправност види један од механизама за превазилажење тих проблема.
Кроз пројекат „Одрживе и инклузивне услуге на локалном нивоу“ до сада је реализовано четири пакета подршке за израду Локалних акционих планова за родну равноправност, а поред тога, родна перспектива укључена је и у друге пакете подршке који се истовремено реализују у областима заштите животне средине, развоја привреде, поступање у ванредним ситуацијама.