Почетком априла из штампе је изашао 200. број Врњачких новина, а јубилеј обележен свечаном академијом коју су Културни центар и редакција новина организовали у Замку културе 23. априла. Свечаности је присуствовао велики број званица из свих сфера друштвеног, политичког и културног живота, као и колеге из електронских медија.
Први број Врњачких новина објављен је 2. јула 1968, поводом обележавања стогодишњице организованог лечења и туризма у Врњцима на иницијативу тадашњег председника Општине Богољуба Бате Вуковића. Као једини штампани медиј који овдашњу хронику догађаја и појава бележи дуже од пола века, тачније 56 година, Врњачке новине су до 2007. биле информативни лист, а од тада па до данас – Часопис за туризам, здравство, привреду, културу, спорт и друштвена питања.
Као и Радио Врњачка Бања и Врњачке новине су пословале у склопу Културног центра. Године 1995. делатност медија се издваја из Културног центра, настаје Јавно предузеће „Радио Врњачка Бања и Врњачке новине“, касније Јавно предузеће „Радио-телевизија Врњачка Бања и Врњачке новине“. Oснивачка права над Врњачким новинама 2007. године, одлуком Скупштине општине у складу са законом пренета су на Културни центар, када је дефинисано да ће оне убудуће излазити месечно као публикација.
Захваљујући истрајности и упорности оних који су стварали Врњачке новине, промовишући Бању као лечилишно и туристичко место, од те 2007. до данас објављено је 200 бројева месечника, а присутне на свечаности у Замку културе поздравио је домаћин, директор Установе „Културни центар“, Саша Миленковић.
– Трајемо већ 56 година и обећавам вам са овог места да ће писана реч и даље трајати. Ако нешто значи новинарима, могу да кажем да знам да им ни мало није лако у њиховом послу где се свака њихова реч скенира, кодекси којима се треба прилагођавати, и у потпуности дајем пуну подршку њиховом раду. Иначе, „Врњачке новине“ имају и свој електронски вид оглашавања и сваког дана имамо по две-три вести и велики број наших пратилаца прати и жељно ишчекује њихово објављивање. Недавно смо добили апликацију ка Министарству културе Републике Србије, добили смо новац за дигитализацију културног наслеђа Врњачке Бање, тако да ћемо у неко догледно време имати и дигитализовано целокупно издаваштво „Врњачких новина“ од 1968. године до данашњег дана и оно ће бити доступно најширој јавности, целом свету, рекао је директор Културног центра.
На страницама Врњачких новина остали су забележени сви најбитнији догађаји друштвено-политичког, спортског, културног, привредног и туристичког живота Врњачке Бање. Забележени су, на жалост, и ратови из деведесетих година прошлог века, политичка превирања, друштвено-економске кризе, елементарне непогоде, али и блистави тренуци у туризму, спорту и култури Врњачке Бање, њен развој и процват.
О значају овог медија говорио је и председник Општине Врњачка Бања.
– Честитам новинској екипи, уредницима и сарадницима који су радили неизмерно и неисцрпно да „Врњачке новине“ постану неотуђиви део локалне заједнице. Оне су одраз свега онога што се дешавало у Врњачкој Бањи у претходном периоду, одређених знаменитих људи, њихова дела, представљале су многе догађаје и постале су неисцрпан извор информација, зборник свих дешавања у нашој локалној самоуправи.
Посебна драж је што су, поред савремених трендова, Врњачке новине успеле да опстану у писаном облику, да је то традиционални лист на који је навикао сваки наш грађанин, али и наши гости, да читају и хронолошки сазнају шта се у последњих месец дана дешавало, пре свега у области културе, туризма. У својих 56 година ове новине су остале доследне у преношењу објективних догађаја и ситуација, на њих нису утицале ни политике, ни појединци, ни интересне групе. Оне су биле и остале наш бањски лист који приказује све оно што је лепо и битно за наше место.
Честитам свим људима који су се трудили и које сам ја за ових 12 година успео да видим, да они заиста воле овај лист, воле свој посао. Велика је лепеза бивших и садашњих новинара. На нама је да својим присуством, својим говорима, својим делањем укажемо на важност овог часописа и да му пожелимо дугу традицију, рекао је Ђуровић у свом обраћању.
Посебну улогу имале су Врњачке новине као незаменљива хроника – пола века бањске историје остало је забележено на њеним страницама да сведочи о ономе шта се у Бањи догађало, предузимало, градило, дограђивало. Да сведочи о људима који су део себе несебично уграђивали у развој Бање и њен напредак. Да њих није било много шта би из овог судбоносног периода за Бању било заборављено. Јер оно што није записано није се ни догодило – говорио је својевремено Бошко Руђинчанин који је својевремено нашао решење за опстанак Врњачких новина.
– Не треба заборавити да је те 2007. почела једна велика „олуја“ која је многе медије бацила под ноге. Захваљујући, између осталог, и моме оцу и господину Родољубу Џамићу, тадашњем председнику општине који је имао слуха, и мени који сам био на челу председника врњачке Скупштине, одлучено је да Врњачке новине постану публикација и да се издвоје и спасу лоше судбине која је касније задесила Радио Врњачку Бању. Велики новинари који су Бањчани или су икад живели у Врњачкој Бањи и имали додира са Врњачким новинама, а касније отишли у Радио Београд, РТС, Политику, Новости, увек воле да се подсете својих текстова које су писали за Врњачке новине. Онај ко нема у својој биографији текст за Врњачке новине једноставно није испунио своју животну улогу новинара.
Желим вам још минимум 200 бројева, хвала вам што постојите и што пишете историју Врњачке Бање, хвала вам на сећањима и обележавању јубилеја, на крају хвала вам и што се сећате мог оца. Ми ћемо сви заједно да се потрудимо да сачувамо и Врњачке новине, Замак културе, Културни центар и Радио телевизију Врњачка Бања, на понос свих нас, рекао је Дане Станојчић, заменик председника Скупштине општине, испричавши још пар анегдота из својих сећања на бившу велику редакцију Врњачких новина.
Те преломне 2007. када је одлучивана судбина Врњачких новина, председник Општине који је подржао идеју Бошка Руђинчанина, био је Родољуб Џамић.
– Ја сам са покојним Бошком Руђинчанином, као један од ретких председника, дуги низ година имао сарадњу без једне речи. Схватио сам да он то професионално ради и да је тај посао у интересу Врњачке Бање. То је давало велике резултате. Новине су се најмање бавиле политиком. Приказивале су резултате, пројекте, програме, лекаре, њихова достигнућа, и то се и данас наставља, рекао је Родољуб Џамић и сугерисао да новине нађу место за значајне датуме и годишњице, попут 34 године од када је изгласан Закон о враћању шуме и 30 година од изградње моста на Западној Морави.
Многи угледни Врњчани су писали за Врњачке новине. Прву редакцију чинили су (волонтери) Драгослав Јовановић Црнџа, као главни и одговорни уредник, Милан Сотировић Шоле, Мирослав Илић Уча, Зоран Станојевић, Бранко Радосављевић, Раде Станисављевић и Бошко Станојчић Руђинчанин (касније први професионални уредник). Главни и одговорни уредници били су и Живорад Николић (Жика Шареница), Недељко Радуловић, Огњан Топаловић, Слободан Дишовић, Љубомир Војић.
Прва жена уредник, која је животни век провела пишући за Врњачке новине је Мила Васојевић
– Искористила бих прилику да честитам млађим колегама 200. број Врњачких новина јер и те како знам да је сваки број за новинаре једна победа и један доказ да си нешто успео да забележиш и урадиш. Желим колегама још пуно лепих тема и бројева и да расту заједно како расте и наша Бања. Након радног века од 35 година, ја сам данас само један верни читалац. Радила сам и у бившим новинама када се ишло у Чачак да се ураде фотографије и када су се у „Слову“ штампале новине. Дала сам доста свог времена и рада новинама, али и оне су нама пружиле пуно добрих ствари јер смо били на извору информација. Упознали смо бројне уметнике, глумце, оперске певаче, сликаре, гледали смо разне изложбе. Морамо да поменемо и наш велики Фестивал филмског сценарија, захваљујући коме смо имали прилику да одгледамо око 480 филмова домаће продукције, све нам је то на дохват руке. Али и све је то лепше када смо са пријатељима и поштоваоцима, поручила је Мила присутнима.
У завршници програма чули смо и актуелну уредницу.
– За Врњачке новине радим већ 25 година и није то баш лак посао, али је велика привилегија. Врњачке новине доживљавам као један драгоцени траг времена које је за нама. За непуних 17 година две стотине бројева часописа је штампано и никако не смемо да заборавимо да је то остварено захваљујући визији Бошка Руђинчанина. Искористила бих прилику да се захвалим својим колегама, бројним сарадницима и верним читаоцима, рекла је Марина Станковић Јанковић.
У музичком делу програма наступиле су Анушка Николић и Катарина Манчић, професорке Музичке школе „Стеван Мокрањац“ Краљево, одељење у Врњачкој Бањи, Дечији хор „Искрице“ и Трио „Акустико“.