Блиски сусрет са животињама у центру Бање

Аутор:Весна Ђорђевић

Уз помоћ виртуелне стварности у угрожени свет дивљине

Очи у очи са вуком у његовом природном станишту. Лет под облацима са јатом птица и зарон са јатом риба. Кроз шуму по дубоком снегу и кроз непрегледну савану и преко високих стена. Једни су били опчињени совом и њеним магичним хуком, други мазили патку. Нико уплашен, нити узнемирен. Само узвици усхићења, дивљења и радости. Тако је, у најкраћем, изгледао сусрет деце са дивљином у центру Врњачке Бање, на Тргу културе, 30. и 31. марта. Чаробни деветоминутни излет Врњчанима је омогућио пројекат Wild immersion (У дивљини) који је у новембру кренуо из Београда и на српској турнеји обишао 15 градова.

VR наочаре као савезник на путу у свет дивљих животиња
Малишани пажљиво прате деветоминутни филм

Wild immersion је први на свету виртуелни резерват природе који користи нове технологије како би вас телепортовао у магични и угрожени свет дивљине. Пројекат даје прилику деци, али и одраслима, да преко виртуелне стварности уз помоћ VR наочара кроче у свет дивљих животиња у њиховом природном окружењу што је значајно другачије од оног како их упознајемо у зоолошком врту. Циљ пројекта је да се младе генерације подстакну на размишљање о очувању природе, њеног богатства и значају биодиверзитета.


У пројекту су коришћене све доступне технике – снимање у 360 степени, 3D, проширена реалност. Поред VR наочара, један од најзанимљивијих начина за путовање у свет дивљине су и таблети који преко апликација покрећу изабране анимиране животиње. На располагању  је и sensor box – кутија у којој деца путем додира, путем слуха и видеа могу да погађају о којој животињи се ради.

– Кроз наш програм током пет месеци до доласка у Бању прошло је 3.760 деце и сви имају позитивне утиске. Деца пре одласка пишу поруке о томе шта би могли да ураде да помогну планети Земљи, да је сачувају. Све те идеје, личне намере да буду од користи животињском свету и природи уопште, ми чувамо и по завршетку пројекта биће направљен филм, рекла нам је Ивана Остојић, сарадница Wild immersion.

Пандемија COVIDA научила нас је до које мере је дигитално важно у нашим животима и коју улогу има, па је пројекат значајан и са те стране.

Бесплатну посету виртуелном свету дивљине омогућили су Министарство просвете и Влада Републике Француске. Подршку презентацији на Тргу културе дала је и врњачка Библиотека.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ