Удружење бања Србије после дванаест година довело је један велики скуп у Врњачку Бању – Специјална болница „Меркур“ била је домаћин VII Балкан спа самита од 9. до 11. октобра. Један од највећих пословно стручних догађају у региону посвећен здравственом туризму и новим методама у превенцији, лечењу и рехабилитацији у бањама Балкана, окупио је врхунске стручњаке из области туризма, здравља и велнеса, као и представнике туристичке привреде, пруживши прилику да се на једном месту размене искуства, унапреде туристички производи и успоставе нова партнерства међу бањама из целог региона.
Самит, који је Удружење бања Србије уз подршку партнера из земаља Балкана организовало по седми пут, имао је задатак да прикупи све заједничке етничке компоненте балканских земаља (традиција, култура, гастрономија, музика, обичаји, сертификати бурне историје) и искористи их за дефинисање, креирање и промоцију новог туристичког производа у Европи – Балканске бање.
— Самит је први пут био конципиран у два сегмента – први је донео стручне радионице и панеле на тему најновијих трендова у бањском туризму, док је други био медицински. У Конгресној сали Термоминералног купатила организована су предавања, а у Велнес центру „Fons Romanus“ едукације за терапеуте којима смо желели да покажемо да у бање више не иду само стари и болесни, већ и млађи и уморни. Иначе, главни део Самита имао је јако тежак задатак и срећни смо што смо успели да све заокружимо. Како препознати који је то природни ресурс од ког се може формирати нов туристички производ у складу са савременим захтевима туриста који долазе у бање, јесте наш први задатак. После тога радимо на формирању бренда и, на крају, како да га промовишемо на друштвеним мрежама. Ту је и наша константна жеља да унапредимо хотелијерство у Србији, каже Владан Вешковић, секретар Удружења бања Србије уз напомену да се један овако важан догађај не може урадити без велике подршке Министарства туризма и омладине и Општине Врњачка Бања.
Да је промоција туристичких потенцијала српских бања континуирана на домаћем и страним тржиштима присутне је известила помоћница директора Туристичке организације Србије, Весна Златић.
—Чинимо све како би интересовање за бање Србије расло, поготово код оних који нису традиционални посетиоци, већ траже кратак предах и мало лековито уточиште, као и то да у околини бања пронађу лепе скривене кутке. Припремили смо један мали серијал о најпосећенијим српским бањама који ће бити пласиран кроз различите врсте промоција овог туристичког производа, навела је Весна Златић.
Да Министарство туризма и омладине увек води рачуна да брине о бањама као равноправном партнеру у стратегији развоја туризма у Србији, навела је Вишња Ракић, помоћница министра, отварајући Самит.
—Према подацима глобалног велнес института, процењује се да велнес туризам на глобалном ниво остварује око 651 милијарду долара прихода годишње. Раст броја међународних путовања у спа и велнес дестинације ће се наставити и у наредним годинама. Ову статистику износим јер је то резултат вашег рада и вашег афирмисања. У интересу свих нас ресорно министарство поручује да се на њега увек можете ослонити, рекла је Вишња Ракић.
Програм за говорницом отворио је генерални директор Хотела „Фрушке терме“ и потпредседник националног Удружења „ХОРЕС“, Дејан Пејчиновић, са инспиративним предавањем на тему „Мој пут у туристичком бизнису – од амбициозног момка до успешног генералног директора“ која ће многима послужити као инспирација за формирање успешног менаџера у туризму.
—Увек морамо ићи корак даље од очекиваног. То је формула успеха. Концентрација на одређени сегмент и упорност у раду морају увек довести до резултата, рекао је Пејчиновић.
О значају прилагођавања термалних и других природних ресурса потребама туриста говорио је др Ласло Пуцка у оквиру теме „Рекалибрација природних добара према новој потражњи“.
—За развој бања није довољно бринути само о одрживом развоју, инфраструктури и чистоћи, већ је потребно посматрати жеље савременог туристе и дати му разлоге да се из бање врати задовољан, навео је Лацко и нагласио да рекалибрација почиње редефинисањем онога што природна добра могу да понуде, а која се вреднују и цене.
Представник Компаније „KLAFS my sauna and spa“, Torsten Bihler, представио је иновације у области ове индустрије објашњавајући како се може побољшати искуство посетилаца у бањама Балкана применом савремених спа концепата.
У оквиру едукације за физиотерапеуте и козметологе, Кристина Радовић је одржала радионицу о миофасцијалном ослобађању (МФР), техници која има за циљ ублажавање хроничних болова, док је Маја Ракић представила EMMETT терапију- јединствену, неинванзивну технику која брзо делује и уклања бол и нелагодност у мишићима.
Самит је завршен гала вечером у хотелу „Меркур“, где су додељене награде „Balkan Spa Summit Award 2024“ најуспешнијим учесницима и партнерима. Награђени су: Општина Сокобања за спа дестинацију, спа хотел Одмаралиште “Фрушке терме“, здравствени спа центар Специјална болница „Меркур“ Врњачка Бања, спа козметика Козметика „Афродита“, спа менаџер 2024. Васја Чретник Терме Тухељ и спаецијална награда за животно дело проф. емеритус муфит Зеки Карагуле.