Једна од најделотворнијих антистрес терапија коју себи можете приуштити данас и која се нуди модерном туристи јесте комбинација боравка у Врњачкој Бањи и на планини Гоч. Док је бања у Врњцима некрунисана краљица бања, Гоч је први избор оних који за одмор желе место на коме се још увек живи у складу са природом. Председник Општине Врњачка Бања каже да ће Гоч већ следеће године добити садржаје који ће привући нове туристе ка овој планинској лепотици, али напомиње да је генерални урбанистички план одрађен тако да овај „небрушени дијамант“ остане очуван.
—Стратегијом развоја Врњачке Бање као туристичког места предвиђен је и развој Гоча као једног њеног сегмента и она садржи комплетан план активности за унапређење садржаја и понуде, али тако да планина остане небрушени драгуљ целог овог региона. Вођени смо жељом да Гоч сачувамо од урбанизовања како не би доживео судбину неких планина у Србији и како не би у потпуности изгубили амбијент који и јесте окосница свега. Други институционални оквир је План генералне регулације развоја Гоча, који је у форми нацрта и који, такође, предвиђа комплетну заштиту свих природних добара на самој планини, каже Бобан Ђуровић, председник Општине Врњачка Бања.
По речима председника, давањем могућности за градњу викенд насеља са минималном величином плаца од 6 ари и градњом организованих викенд насеља са минималном парцелом од једног хектара која ће садржати и услужне објекте, спратности приземље плус поткровље, онемогућава се прекомерна градња.
У једном делу Гоча предвиђена је градња дечијег одмаралишта, односно два објекта са три спрата у ливадској прерији непосредно до старе школе, на простору који је најподеснији за овакве садржаје.
— Овим планом предвиђени су адреналински паркови, видиковци, пешачке стазе и стазе здравља, квад стазе, дечија игралишта, зиплајн, комплекс спортских терена који већ постоји само ће бити проширен и надограђен, школе јахања, односно сви садржаји који треба да красе један планински центар. Ми имамо и језеро Селиште које је посебна благодат и на њему ће бити изграђени докови и комплетна инфраструктура и мобилијар око њега, који ће заправо пружити шетачима могућност додатног уживања у овом простору, објашњава председник врњачке Општине.
Да би се Гоч развијао жељеном динамиком ради се и саобраћајница које ће планину учинити доступнијом.
—Уз помоћ ЈП „Путеви Србије“ радимо пут који спаја магистралу, односно Моравски коридор, и од излазне петље води вас према Гочу до потеза Саставци. Поред два постојећа приступна пута који из Врњачке Бање воде на Гоч, овај нови ће следеће године добити пуну форму и водити туристе директно на планину лагодније, без уласка у Бању, наводи Ђуровић.
Новина која је намењена гостима врњачких хотела и, наравно, мештанима јесте садржај који ће бити посеба атракција и који ће повезати центар Врњачке Бање са врхом Гоча.
— Ми смо већ сада у фази издавања грађевинске дозволе. Прикупљени су локацијски услови и ради се на стварању правног оквира, односно са заинтересованим инвеститорима (породица Ђоковић) радимо на здруживању средстава, чиме ћемо дати могућност да сви у Врњачкој Бањи могу да користе гондолу која ће имати 112 кабина, која ће бити дугачка 7,1 километар, имаће једну подстаницу и перформансе најсавременијег жичног превоза и водити вас на врх кроз најшумовитије пределе. Како сам рекао, туристе ће након сигурне вожње кроз бајковите пределе, дочекати занимљиви садржаји али и очуван природни амбијент, врло мали степен градње и све могућности за уживање модерног госта, закључује Ђуровић.
Једна од најшумовитијих планина у Србији са 250 регистрованих извора од којих ће сваки напојити путника намерника, са 700 биљних врста од којих је трећина лековита, чистим ваздухом и непроцењивим еколошким значајем, је више од планине. Гоч је чувар и савезник Врњачке Бање.