Општина Врњачка Бања ове године реализује два значајна пројекта уз финансијску подршку Европске уније, чија вредност износи више од 15 милиона динара. Један од пројеката фокусира се на унапређење социјалне заштите, док је други усмерен на инклузију Рома. Подршка Врњачкој Бањи обезбеђена је у склопу ширег пројекта „Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политикама укључивања на локалном нивоу“ који финансира Европска унија у оквиру ИПА 2020, за чију реализацију је надлежно Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, док је Стална конференција градова и општина (СКГО) задужена за имплементацију пројекта.
ПРОЈЕКАТ УНАПРЕЂЕЊА УСЛУГА СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ „HOME ALONE“/ “САМ У КУЋИ“
Општина Врњачка Бања наставља са спровођењем значајних иницијатива у циљу унапређења услова живота грађана. Ове године, један од приоритетних пројеката биће усмерен на област социјалне заштите, у партнерству са Центром за социјални рад Врњачка Бања.
Пројекат под називом „Home alone“ / „Сам у кући“ има за циљ унапређење и проширење услуга социјалне заштите. Тренутно, постоје само три геронто-домаћице које пружају услугу „Помоћ у кући“ за старе, али ова подршка је доступна само становницима насељеног места Врњачка Бања. Сеоска подручја остала су без адекватне помоћи, а потребе у тим крајевима су огромне. Општина Врњачка Бања и Центар за социјални рад заједничким напорима ће радити на проширењу доступности ових услуга, како би свим грађанима обезбедили једнак приступ квалитетној социјалној заштити, без обзира на локацију.
Небојша Алимпић, начелник Одељења за локални економски развој и инвестиције, истиче да се број корисника којима су услуге потребне није смањио, већ је константно у порасту.
– Општина Врњачка Бања има велико учешће старог становништва и углавном су то самачка домаћинства у руралним подручјима којима нема ко да помогне, а потребе су им свакодневне. Центар за социјални рад обавио је истраживање које показује да највише потенцијалних корисника има у Новом Селу, Подунавцима и Грачацу.
У оквиру пројекта, биће спроведена обука за укупно десет геронто-домаћица.
– Обуку ће проћи ће седам геронто-домаћица које се тиме тренутно не баве и три које су већ активне у систему Центра за социјални рад. Све кандидаткиње биће сертификоване након успешно завршене обуке. Од седам жена које су тренутно ван активности, одабраће се пет које ће, у периоду од шест месеци пружати услугу за 25 корисника на сеоском подручју, пренео је Алимпић.
Кроз пројекат ће бити набављено и теренско возило које ће помоћи геронто-домаћицама у обављању услуга, чиме ће се значајно унапредити ефикасност рада и квалитет пружених услуга.
– Циљ нам је да их обучимо, али и опремимо. Значајан део средстава из пројекта биће издвојен за обућу и одећу.
Додатне услуге које ће се пружати корисницима обухватају медицински педикир, маникир и фризерске услуге, усмерене пре свега на здравствену негу, а не на естетске потребе. Ове услуге су намењене особама које имају одређене проблеме са рукама и стопалима. Поред тога, геронто-домаћице ће бити ту не само да помогну у свакодневним активностима, већ и да пруже топлу реч, пажњу и друштво усамљеним старијим лицима.
СВЕОБУХВАТАН ПРИСТУП ИНКЛУЗИЈИ И ОСНАЖИВАЊУ РОМА КРОЗ ПРОЈЕКАТ „ROMACTION“
Пројекат „ROMACTION“ има важну улогу у побољшању положаја Рома у друштву, посебно у области инклузије и оснаживања. Иако у Општини Врњачка Бања живи релативно мали број Рома, свега око 400, овај пројекат је проширен на већи регион који обухвата и градове и општине које су оснивачи Регионалне агенције за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа.
Циљ пројекта је значајан јер се не односи само на материјалну помоћ, већ и на промену у друштвеном прихватању Рома и њихове интеграције у све сегменте друштва. Пројекат „ROMACTION“ Општина Врњачка Бања спроводи у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина и суфинансиран је средствима Европске уније, и састоји се од неколико компоненти.
Прва група је успостављање иновативних услуга за социјалну инклузију. Према речима Небојше Алимпића, начелника Одељења за локални економски развој и инвестиције, у оквиру ове групе постоје три услуге.
– У оквиру услуге правна помоћ, припадници ромске популације моћи ће да се обрате општини за молбе, жалбе, захтеве за које нису у могућности сами да одраде. Моћи ће да се обрате пројектном тиму и ангажованом правнику који може да им помогне да реше та питања. Друга услуга је „Велики брат/велика сестра“ где ће школска деца ромске популације бити упарена са старијим ученицима који су добри ђаци како би пробали да их анимирамо да се прикључе образовном систему мало активније. И трећа услуга је психосоцијална подршка где ће ангажована ОЦД да пружа подршку ромској популацији групно или појединачно. Те услуге трају до краја септембра месеца, истакао је Небојша Алимпић.
Други потпројекат тиче се „Борбе против циганизма и дискриминације“. Спровешће се обука за 10 младих Рома старости између 15 и 30 година, кроз коју ће они бити спремни за јавни наступ. Биће уприличен својеврстан час грађанског васпитања, где ће им бити постављана питања одакле су Роми, ко су битни Роми у свету, каква су им веровања, култура, традиција, обичаји.
– На врњачкој променади ће бити постављени штандови одакле ћемо делити летке везане за Роме. Планиран је и округли сто на ком спремамо младе лидере Роме, а биће укључени доносиоци одлука са нивоа Рашког и Моравичког округа, рекао је Алимпић.
У току је потпројекат Ликовног конкурса за ученике основних школа, који промовише ромску културу. Тема конкурса је „Бити Ром“, а идеја је да се сагледа како малишани виде Роме у свом окружењу.
– Промовишемо Роме, приближавамо њихову културу домицилном становништву и правимо везе између њих, радимо на активној инклузији. Имамо лепе награде за ученике, лаптопове, паметне сатове и сетове за сликање, а гласање ће бити јавно путем друштвене мреже Фејсбук.
Ове године уместо Дана Рома који се обележава 8. априла, читава Недеља Рома биће посвећена ромској популацији од 7. до 13. априла. Биће организовано низ догађаја у врњачким културним институцијама.
– Радови који буду били награђени на ликовном конкурсу биће изложени у Замку културе и посетиоци ће моћи да посете ту изложбу. У Библиотеци ће бити одржана презентација познатих Рома у свету, а такође биће уприличено и музичко вече. У Биоскопу ће бити реализована пројекција ромског филма и културно-уметничко вече где ће уз локалне КУД-ове и КУД-ове из Рашког и Моравичког округа, наступити и ромски КУД коме ће то бити генерална проба за касније учешће на Џивџан фесту.
Један од потпројеката везан је и за оснивање културно-уметничког друштва за младе Роме, имајући у виду да такав тренутно не постоји. Ромске игре се одвијају у паровима, план је да се одаберу десеторо младих, по пет девојчица и дечака.
– У процедури је ангажовање кореографа који се бави ромским играма. Он ће да осмисли њихову кореографију са којом ће наступити у Биоскопу и на Џивџан фесту. Тиме им дајемо иницијалну капислу, а од њих даље зависи да ли ће се одржати.
На „Округлом столу“ планирано је да учествује око 50 учесника, од тога 10 младих Рома који ће бити изабрани у њиховом окружењу. Са њима ће се спровести обука за лидерство и јавни наступ.
– Идеја је да на основу статуса који имају у својој заједници они буду представници тих група код доносиоца одлука, и да преносе њихове потребе. Након стицања одређеног искуства имаће прилику да се кроз локалне акционе групе или удружења активно укључе у подизање живота Рома код нас.
Осим свих ових мера које спадају у „меке“ мере социјалне природе, постоје и „тврде“ мере које се тичу инфраструктуре.
– Председник општине Бобан Ђуровић одлучио је да интервенише на две локације где живи ромска популација. Близу ОШ „Попински борци“ изграђена је социјална зграда у Дубоком потоку кроз пројекат EU SHAI, а у тој школи биће уређен и опремљен дневни боравак како би створили услове да се ромска и домицилна деца више друже, заједно уче и на тај начин да их уведемо у образовни систем. Највеће ромско насеље се налази у Грачацу, а деца одатле највише гравитирају ка вртићу и Основној школи у Подунавцима. Кроз претходни пројекат ROMACTED сређен је дневни боравак, а сада је председник општине фокус ставио на вртић. Вредност овог дела пројекта је око 3 милиона динара.