Од 19. до 20. јула одржано је 13. Међународно такмичење орача „Прва бразда 2025“, у оквиру традиционалне манифестације „Смотра лепоте живота на селу“. Организатор догађаја које је одржано у Занатском центру у Новом Селу је Удружење „Прва бразда“, уз подршку Општине Врњачка Бања, Рафинерије уља „Модрича“, Агенције за безбедност саобраћаја и Института за примену науке у пољопривреди. Подршку манифестацији пружили су и Удружење грађана „Новоселац“, као и компаније „Врњачко врело“ и „Флуидотехник“.
На самом почетку одата је пошта Жарку Марковићу, човеку који је, осим што је створио манифестацију „Прва бразда“, градио и пријатељство међу људима.
– Своје Ново Село уписао је великим словима на карту Србије. Оставио је за собом наследнике који иду његовим трагом и праве нове, поручила је бивша учитељица Вучица Тодоровић.
Манифестацију је званично отворио Душан Стевановић, члан Општинског већа Општине Врњачка Бања, истакавши значај очувања традиције и подршке развоју села кроз овакве догађаје.
– Драго ми је што је манифестација започела нечим што, иако можда није најдраже свима, ипак носи вредност и значење. Жарко је одрастао међу нама, што чини част још већом што управо ја имам прилику да отворим овогодишње такмичење. Уживајте током ова два дана, такмичите се, дружите, славите и надам се да ћемо се виђати још много година, истакао је Душан Стевановић.

У име организатора, присутнима се обратила и Марија Сеочанац, председница Удружења „Прва бразда“, која је срдачно поздравила учеснике и госте и захвалила им што својим присуством доприносе очувању ове значајне манифестације.
– Задовољство ми је што, и у овим тешким временима, успевамо да се окупимо и корачамо напред поводом лепих догађаја, весеља и радости. Нека тако остане и убудуће. Нека ова манифестација и смотра здравичара, која ће се одвијати у оквиру програма, протекне онако како доликује. Добродошли у Ново Село, нека Новоселци, као и увек, буду добри домаћини. И нека „Прва бразда“ буде успешна као и до сада, изјавила је Марија Сеочанац.
Свечаност отварања манифестације улепшао је разноврстан културно-уметнички програм, након чега је отпочело такмичење у здравичењу. Програм овогодишње „Прве бразде“ започео је отварањем 10. Међународне ликовне колоније „Слике са села“. Овај уметнички догађај окупио је велики број сликара, а настала дела уручена су као поклон гостима и победницима манифестације. Одржана су и стручна предавања под називом „Безбедност тракториста у саобраћају“, пољопривредна саветовања и кулинарско такмичење „Укуси родног краја“.

Уз свечани дефиле трактора и ломљење орачке погаче, традиционално такмичење у орању окупило је 25 учесника у две категорије лаки (до 60 кс) и тешки трактори (преко 60 кс). Почетак је обележен симболичним орањем прве бразде коњском запрегом. Током надметања, жири је оцењивао правац, дубину и ширину бразде, као и лепоту орања и потпуно заоравање биљних остатака. Најбољи такмичари у орању изабрани су на основу оцене стручног жирија. Поред вештине у орању, предуслов за победу било је и знање из области безбедног учешћа трактора и пољопривредних машина у саобраћају. Такмичење је организовано у мушкој и женској конкуренцији, док су најмлађи учесници имали прилику да покажу своје умеће у ревијалном делу програма.
У категорији мушкараца са тракторима до 60 коњских снага, победник је Јовиша Ђурђевић, док је у категорији преко 60 кс најбољи био Милан Маринковић. У женској конкуренцији, титулу најбоље орачице понела је Милица Атанасковић. Специјалне награде добили су и најстарији такмичар, Драгољуб Радичевић, као и најмлађи Михајло Вукомановић. Поред бројних вредних награда за најуспешније такмичаре, организатори су уручили и захвалнице и плакете појединцима и институцијама који су пружили значајну подршку и помоћ у организацији ове традиционалне манифестације.
ДОДЕЛА ДИПЛОМА „ДР ЂОРЂЕ РАДИЋ“ УЧЕНИЦИМА СРЕДЊИХ ПОЉОПРИВРЕДНИХ ШКОЛА
У оквиру манифестације „Прва бразда“ традиционално је уприличена и Свечана додела диплома „Др Ђорђе Радић“ најбољим ученицима средњих пољопривредних школа у Републици Србији. Овај догађај посвећен је ученицима који представљају будуће стручњаке у областима пољопривреде, прехрамбене индустрије и ветерине и који су својим радом и односом према школским обавезама допринео афирмацији пољопривреде у образовању.
Признање „Др Ђорђе Радић“ установљена је 2021. године на иницијативу Академијског одбора за село Српске академије наука и уметности (САНУ), у сарадњи са Институтом за примену науке у пољопривреди, Пољопривредним факултетом у Београду и Пољопривредним факултетом у Новом Саду. Др Ђорђа Радић (1839–1922), био је први агроном са докторском дипломом у српском народу, визионар и један од утемељивача модерне пољопривреде у Србији. Поред диплома, ученици су добили и реплику оригиналне књиге „Др Ђорђе Радић“ из 1870. године.
Испред Академијског одбора за село САНУ, скуп и награђене ученике поздравио је њен председник, академик Драган Шкорић.
– Живимо у тешким климатским условима, пољопривреда нам је у кризи, а њиве су у све лошијем стању. Велики подстицај би био улагање Србије у системe за наводњавање, најмање пет хиљада хектара годишње како бисмо ублажили последице све дужих сушних периода. Радује ме што учествујете на једном оваквом скупу, који много значи за пољопривреду и науку Србије, истакао је академик Шкорић.
Свечаност доделе признања „Др Ђорђе Радић“ својим присуством увеличале су истакнуте личности из јавног, просветног, научног и културног живота. Међу уваженим гостима били су: Борко Петровић, државни секретар Министарства просвете Републике Србије, Данијела Мирјанић, државна секретарка Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, Бојана Маринковић, руководилац Школске управе Краљево, представници Амбасаде Народне Републике Кине, представник Министарства пољопривреде Северне Македоније, бројни представници факултета, научно-истраживачких института, пољопривредних-стручних служби Србије, као и прослављени српски глумац Радош Бајић.
Даниел Цоковић
,,ЦРВЕНО ЗЛАТО СРБИЈЕ“ – МАЛИНА КАО НАЦИОНАЛНО БЛАГО
У оквиру Програма ,,Прва бразда 2025“ отворена је такмичарска изложба производа од малине под слоганом ,,Црвено злато Србије“ и то код Платоа код школског ресторана ,,Истра“. Ово такмичење организовали су Институт за примену науке у пољопривреди из Београда, као и многи суорганизатори, а уз свесрдну подршку Општине Врњачка Бања. Такмичари су имали прилику да представе своје производе, а најбољи су добили признања.

Битно је истаћи да је констатовано да је ова година била изузетно изазовна када је род малине у питању јер је клима лоше утицала на род, али упркос томе, малинари одолевају свему и успешно врше своје делатности, па се производи од малине могу и даље наћи у понуди.
– Ово је изузетна манифестација јер малина је један од најпрепознатљивијих српских производа, а циљ нам је да овом изложбом нађемо идеалне производе са додатном вредношћу које можемо понудити свету као производе који могу променити стратегију јер ћемо производити малину за своје прераде, упошљавати своје људе и извозити производе по најбољим ценама, па би на тај начин малина опстала. Циљ нам је и да овим промовишемо пољопривредне школе како би се што више деце уписивало, истакао је директор института за примену науке у пољопривреди, доктор Раде Јовановић.