Великогоспојински сабор у Грачацу

Врњачке новине

КАДА СЕ СЕЛО ОКУПИ – ТРАДИЦИЈА ЖИВИ

Велика Госпојина или Успење Пресвете Богомајке – заветна слава у Грачацу обележена је традиционалним саборовањем од 27. до 30. августа. Велика Госпојина у Грачацу није само дан у црквеном календару, већ дан када се у ово место враћају они који су отишли. Када се окупљају породице, пријатељи и комшије и када село показује колико снажно може да чува своје обичаје, успомене и заједништво.

Четвородневни програм конципиран тако да се на једном месту сусрећу вера, традиција,култура, спорт, забава и људи, отворили су одбојкаши. На терену код школе одржан је велики одбојкашки турнир за млађе категорије, сениоре и ветеране. Љубитеље спорта, сабораше, госте и мештане организатори сабора и Дарко Савовић Зетко почастили су традиционално најбољом рибљом чорбом на овим просторима, а затим је дружење настављено уз музички програм под шатором.

Празнични дан окупио је мештане и госте на великогоспојинској литургији у Храму Светог Саве и сечењу колача на Платоу Светог Саве.

— За 40 година своје владавине Краљ Милутин саградио је 40 цркава и манастира, почев од данашњег Израела, преко Грчке, Македоније, Србије, Црне Горе, Босне и Хрватске. Учинио је то без путева, без кранова и механизације, само са вером. Вера је основ свега и оно чему се надамо. На излазу из нашег светог храма пише „Не бој се, само веруј“. Ако нема вере, ништа од нас бити неће, ко и мрву вере има моћи ће да премешта планине, поручио је парох грачачки, протонамесник Радован Ђорђевић.

Грачачка парохија уручила је данас захвалнице доброчинитељима који су помагали храм између два празника. Признања су добили Драгутин Удовичић, Алекса Станковић и Далибор Николић.

Онима који свакодневно раде на бољитку Грачаца уручена су и посебна годишња признања од стране Месне заједнице Грачац. Захвалнице су добили – протојереј Радош Младеновић, Јован Медар, Зоран Јелићанин постхумно, Слободан Крљар, Данијела Продановић и Александар Ћилерџић.

Јубиларна Десета смотра шљивових ракија „Грачачка капљица 2026“ окупила је на овогодишњем Сабору 60 индивидуалних произвођаче шљивових и осталих воћних ракија. Уз позив домаћинима да шире засаде аутохтоних сорти шљиве, проглашени су овогодишњи победници. Уз констатацију да су организатори изузетно задовољни квалитетом овогодишњих узорака, те да је чак 37 ракија понело епитет „златна“ или врхунска ракија, за најбоље произвођаче шљивове ракије проглашени су Михајло Милојевић из Горње Трепче, Зоран Филиповић из Краљева и Милутин Веселиновић из Отрока, победник. У категорији воћних ракија Драган Цветковић је освојио прво место са својом лозом.

Наступ КУД-а „Свети Сава“ Грачац

Када је пре десетак година покренута иницијатива за оживљавање саборовања у селима Општине Врњачка Бања, циљ је био да се окупе старији и деца, људи који живе далеко, да се негују праве вредности и да се младим генерацијама пренесе осећај припадности заједници. Великогоспојински сабор, који је по речима председника општине Бобана Ђуровића превазилази границе Грачаца, доказ је да се у томе успело.

Председник Ђуровић упутио је захвалност удружењима грађана на територији врњачке општине и Месне заједнице Грачац која дају велики допринос за развој места и Општине

— Поред тога што се, захваљујући њима, уређује, гради и напредује, они дају и ту посебну ноту друштвеног живота овом крају. Захвалност КУД-у „Свети Сава“ који поново окупља малишане, затим Удружењу „Мост младих“ које води Сања Чеперковић, Удружењу „Грачачка капљица“ које чува традицију и бренд српске шљивовице, Одбојкашком клубу „Грачац“ и Фудбалском клубу „Напредак“ као и свим младим спортистима, али спортским радницима који деценијама чувају традицију ових клубова, Удружењу „Сеоске жене“ које промотер домаћих производа и овог места, захвалност ловачкој секцији. Хвала свим институцијама које раде за добробит овог места, поручио је Бобан Ђуровић.

Дружење је настављено уз културно-уметнички програм и послужење, док је породица најхуманијих људи – добровољних давалаца крви увеличала и овај великогоспојински скуп акцијом давања крви организованом у просторијама старе школе.

Великогоспојински сабор и ове године био је у знаку великог народног славља уз забавне садржаје, храну, пиће и богат музички програм чије су звезде овај пут били Јасмин Мухаремовић, Биља Марковић и Анђела Делић, као и младе Пинкове звезде Анђела Каличанин и Димитрије Дилбер. У дворишту школе организоване су техно журке, док је најмлађима на располагању био забавни парк.

Организатори Великогоспојинског сабора су Месна заједница Грачац, Црквена општина Грачац, Одбојкашки клуб Грачац,  Ловачка секција Грачац, Удружење Грачачка капљица, Музичка агенција „Естрада“ Милета Станчића и КУД „Свети Сава“ Грачац. Покровитељ Скупштина општине Врњачка Бања.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Threads
Email

Најновије

Друштво

Великогоспојински сабор у Грачацу

Великогоспојински сабор у Грачацу
Политика

ПОСЕТА АМБАСАДОРА КУБЕ ВРЊАЧКОЈ БАЊИ

ПОСЕТА АМБАСАДОРА КУБЕ ВРЊАЧКОЈ БАЊИ
Друштво

ФЕСТИВАЛ РОДИТЕЉСТВА У ВРЊАЧКОЈ БАЊИ

ФЕСТИВАЛ РОДИТЕЉСТВА У ВРЊАЧКОЈ БАЊИ
Привреда

МЕАНЏОВАЦ ДОНЕО НОВЕ КОЛИЧИНЕ ВОДЕ НОВОМ СЕЛУ

МЕАНЏОВАЦ ДОНЕО НОВЕ КОЛИЧИНЕ ВОДЕ НОВОМ СЕЛУ
Друштво

Врњачка Бања три дана у знаку двоточкаша

Врњачка Бања три дана у знаку двоточкаша