Општина Врњачка Бања потписала је 2. јула ове године Уговор о донацији са Канцеларијом Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС), чиме је Врњачкој Бањи додељен бесповратни грант у износу од 850 000 евра.
Контрибуција наше општине је 85 000 евра, за имплементацију пројекта „Пристојан живот – допринос социјалној инклузији Рома и других маргинализованих група кроз унапређење становања и мере социјалне интеграције у општини Врњачка Бања“ у оквиру којег ће бити изграђено 20 стамбених јединица од 50 квадрата, при чему ће цео објекат имати 1000 квадрата нето стамбене површине. Поред тога биће изведено 25 реконструкција постојећих стамбених објеката од којих ће свака бити у вредности од 4300 евра и биће откупљена два сеоска домаћинства са окућницом у вредности од по 13 000 евра. Учешће општине у вредности земљишта и отписа такси и накнада се и даље процењује али је сигурно да ни то неће бити мање од 250 – 300 000 евра.
На конкурсу који је расписала Европска Унија, према речима председника СО Ивана Радовића, Врњачка Бања је била најбоље пласирана од преко 100 општина које су се пријавиле. Средства је добило још 18 локалних самоуправа. Тим поводом данас је у скупштинској сали одржана конференција за медије на којој је председник општине Бобан Ђуровић рекао да ће бити објављен конкурс за будуће добитнике ових станова.
-Овом приликом желим да вас подсетим да Врњачка Бања, као друштвено одговорна општина је још 2012. године препознала проблем расељених и избеглих лица на територији наше општине и још тада смо кренули са пројектима који би омогућили социјалну интеграцију у нашу заједницу. Од тада па до данас уз помоћ многих донатора и наших партнера, пре свега Европске банке за обнову и развој. УНХЦР-а, Комесаријата за избегла и расељена лица Републике Србије, у Врњачкој Бањи је изграђено преко 20 стамбених јединица које су додељене корисницима, 20 стамбених јединица се гради у овом тренутку, преко 50 домаћинстава са окућницом је откупљено и додељено будућим корисницима, а преко 100 пакета у виду грађевинског материјала и машина за сопствени бизнис је подељено управо расељеним лицима са територије наше општине. Наше учешће је било од 10 до 15 % у новчаном износу али су ту и други видови помоћи, пре свега донације бесплатног земљишта, затим отписи многих комуналних такси, доприноси за уређење грађевинског земљишта чиме смо дали свој допринос у реализацији свих пројеката, како бисмо помогли расељеним и избеглим лицима. Кроз рад општинског тима за имплементацију, појавила се идеја да се помогне и домицилном становништву. Чим се указала прилика да се аплицира за пројекат којим ће се помоћи социјално угроженом локалном домицилном становништву, општински тим за имплементацију на челу са председником СО Иваном Радовићем је то и учинио, тако да смо успели да добијемо средства на конкурсу ЕУ, изјавио је Бобан Ђуровић на овој конференцији за медије.
-Као што је и рекао председник Општине Бобан Ђуровић, реч је 850 000 евра од ЕУ и 10% је део који издваја општина Врњачка Бања и то је већ 1 000 000 000 евра. То доноси Врњачкој Бањи једну зграду од 20 станова по 50 квадрата, затим реконструкцију 25 домаћинстава, кроз донацију за свако домаћинство по 4300 евра као и откуп два сеоска домаћинстава. Све ово мораће да се заврши до 30. октобра следеће године. На овом пројекту су радили Саша Радисављевић, секретар СО, Алек Миљаковић, коме желим брз опоравак од здравствених проблема, Сандра Николенџић, директорка Центра за социјални рад, Небојша Алимпић, координатор у Одсеку ЛЕР-а, Душко Магдалинић дипл. инж. архитектуре, Јасмина Трифуновић, руководилац Одсека за послове органа општине, Сузана Црноглавац, шеф одсека за ЛЕР и ја као председник Тима за имплементацију пројекта и комисије за избор корисника. Верујем да ћемо на овај начин доста помоћи будућим корисницима, рекао је председник СО Иван Радовић.
Игор Стајић, директор Едукационог центра из Лесковца, који је учествовао у реализацији овог пројекта, изјавио је да раде већ у Врњачкој Бањи скоро деценију и да је ово пети пројекат који раде у сарадњи са локалном самоуправом.
–
–Не би могло да буде тако да не постоје импулси саме локалне самоуправе. Овим пројектом ћемо помоћи 46 породица, имаћемо три групе којима је помоћ намењена, то си најпре становници Врњачке Бање који су социјално угрожени и којима је угрожена лична безбедност због лоших стамбених услова. Ту су затим и припадници ромске националне мањине, жене жртве породичног насиља и деца која излазе из система социјалне заштите, из хранитељства или из домова за незбринуту децу. Овим пројектом се не обезбеђују само стамбена решења него и цео сет такозваних меких мера, инклузије у друштво, тако ће они који буду добитници станова бити обезбеђена помоћ у виду њихове обуке за самостални живот јер добар део њих има проблема и стално је завистан од екстерне помоћи, а за започињање сопственог посла, добиће грантове за почетак тог посла, изјавио је Игор Стајић, директор Едукационог центра из Лесковца.
Целокупна активност Едукационог центра из Лесковца је усклађена са локалном стратегијом за социјално становање и локалном стратегијом социјалне заштите.