СОЦИЈАЛНЕ ИНОВАЦИЈЕ ЗА ИНТЕГРИСАНУ ЗДРАВСТВЕНУ ЗАШТИТУ СТАРИЈЕГ СТАНОВНИШТВА
У малој сали „Меркура“ 21. октобра одржан је други састанак партнера пројекта SI4CARE. Главни циљ пројекта је да допринесе стварању транснационалног ефикасног екосистема за примену социјалних иновација у интегрисаним системима здравствене заштите старије популације широм АДРИОН земаља, кроз заједничку мрежу сарадње и јединствену стратегију преведену у регионалне и националне акционе планове, спроведене и надгледане у оквиру пилота, након што су иновативни приступи тестирани и подржани од стране ICT система за подршку одлучивању.
Овај циљ доприноси теми социјалне иновације, јер SI4CARE има за циљ да се ухвати у коштац са потребама старије популације за дугорочном здравственом заштитом, посебно у удаљеним областима, стварањем заједничког окружења у којем је важно ко-дизајнирати решења и ангажовати велику транснационалну заједницу која представља све релевантне актере, као што су јавни и приватни пружаоци здравствених услуга, корисници и удружења, академска заједница и социјални предузетници, добровољна удружења, невладине организације и јавне власти.
„Меркур“ као партнер из Србије домаћин је овом скупу чији су учесници из Италије, Грчке, Хрватске… Презентовани су први остварени резултати овог пројеката у свакој од земаља учесница.
Скуп је отворио: др sc. мед. Дејан Станојевић, директор Специјалне болнице „Меркур“.
– Поносан сам јер су укључени медицински факултети, Министарство за рад и социјалну политику, Министарство здравља и „Меркур“. Ми смо пре два месеца били у Сплиту на првој конференцији. Већ десетак година „Меркур“ успева да добије пројекте који нису директно везани за нашу делатност, пре свега пројекте из социјалне политике, помоћи рада и организације старих пацијената и свега онога да се поправи њихов квалитет живота. Срећни смо што смо ушли у пројекат Европске уније, то нам омогућава и будуће пројекте, да улазимо у пројекте директно, што се тичу здравља, што се тичу здравствене политике, што се тичу ковид политике, изјавио је др Станојевић.
Проф. др Владимир Јаковљевић, декан Медицинског факултета у Крагујевцу одржао је предавање на тему: „Тренутна ситуација и изазови у Србији; Могућа улога академске заједнице“.
– Тај пројекат је доста велики пројекат јер је ту укључено осам земаља, држава из АДРИОН региона, укључујући и Србију. Ту су и друге државе и сви имају неке иницијативе, институције које се баве са старењем популације. Ми смо видели да има јако много тих институција и иницијатива које се баве старима. Сада је наша идеја, после прве фазе, обрађивања података, да пређемо на другу фазу где би ми почели да правимо мрежу институција у овом региону, јер има сличних иницијатива и могли бисмо да добијемо неку синергију као и да се неке иницијативе које су у програмима држава користе у неким другим државама. Рецимо, Грци су веома напредовали на подручју деменције и планирамо да то иницирамо у Словенији јер је деменција постала најкритичнији део проблема у старости. Била би то изузетно значајна иницијатива за цео регион и са тиме би вероватно добили неки увид о томе колико је она у последњим годинама напредовала. Наиме, људи су све старији и старији. Пре двадесетак година био сам министар за рад и тада смо наслутили да ће деменција да буде један од проблема код старе популације, али је сада је то добило шире размере.
Овај пројекат је мултидисциплинаран, мултидржавни и ја се надам да ћемо на крају да имамо резултате. Није типичан у смислу истраживања, већ у сасвим конкретним резултатима. Овај састанак у Врњачкој Бањи намењен је томе да видимо где смо и које су иницијативе које би могле да произађу из овог пројекта, рекао је Владо Димовски, вођа пројекта.
Целокупан пројекат траје 30 месеци. Наредне године имплементираће се резултати и доћи ће се до стратегије која ће се одмах примењивати.