Повезивање тутора и корисника

Аутор:Весна Ђорђевић

Након обуке тутора волонтера, у оквиру пројекта „Интерсекторском сарадњом до социјалног укључивања“ у Основној школи „Бане Миленковић“ у Новом Селу 17. марта организовано је повезивање тутора волонтера ученика Гимназије са корисницима. У овој активности коју реализује Центар за децу и омладину Врњачка Бања у партнерству са Западнобалканским институтом Београд (WEBIN), учествовало је пет ученика нижих разреда ОШ „Бане Миленковић и један ученик ОШ „Бранко Радичевић“ Вранеши, Одељења у Подунавцима. Иницијатива је део ширег пројекта „Платформа за одговорно управљање јавним финансијама“ који спроводи Програм Уједињених нација за развој (UNDP), а финансира Влада Шведске.

Састанку су поред родитеља корисника,  присуствовали и тим лидер тутора волонтера, логопед Иван Матић, педагошкиња Драгана Петровић, психолошкиња Светлана Марковић и социолошкиња Јелена Миодраговић који ће током спровођења пројекта бити помоћ туторима и туторкама у раду са децом.

– У просеку, у основној школи је данас 8 до 10 процената деце којој је потребна помоћ јер нису мали захтеви са којима се свакодневно сусрећу, добијају пуно информација које се брзо прелазе и зато ће им наш пројекат помоћи да побољшају животне вештине и приступ учењу, рекла је мр Валентина Крстић, пројектна координаторка у поздраву присутнима и додала да пројекат има све потенцијале да се развија и убудуће.

Упознававање и повезивање тутора са корисницима

Колики је значај интерсекторског повезивања свих институција конкретно је показао овај пројекат, једнодушна је оцена стручних људи који су присуствовали повезивању тутора са корисницима. Звездан Бонџић, ученик првог разреда има проблем са препознавањем и изговарањем речи, са читањем. Његова мама Јасмина каже да је оберучке прихватила предлог директорке да се дете прикључи пројекту.

– Радим са сином код куће, али сам свесна да му је додатна помоћ потребна. Значиће њему, али и мени, искрена је мајка. Звездан је од првог тренутка развио симпатије према туторки Ведрани Лазаревић, ученици друге године Гимназије у Врњачкој Бањи, која каже да јако воли рад са децом и нада се да ће поред лепог дружења бити у прилици и да науче важне ствари. Са своје стране Звездан је оран да прати савете и да ради.

– Јако је важна та помоћ деци у индивидуалном раду, поготово деци која имају извесне тешкоће у учењу, а можда и недостатак помоћи и подршке у социјалном окружењу услед презаузетности родитеља, или немогућности родитеља да све пропрате и дају адекватну подршку. Зато верујем у овакав начин рада и верујем да ће довести до мотивације за учење, развијање способности учења и усавршавања вештина које сада деци у највећој мери недостају, прича Драгана Петровић, педагошкиња.

Светлана Марковић, психолошкиња, сматра да је сама идеја изузетно добра, организација такође, а да је велико поље ентузијазма на првом месту и да је очигледно код свих учесника.

– Ово је богатство, овако се васпитавају и израстају будући хумани људи. Ово је храброст и зато се надам најбољем и очекујем надоградњу пројекта, рекла нам је Светлана.

Исту активност ОШ „Младост“ Врњци спроводи са туторима волонтерима из своје школе, ученицима виших разреда, док се у Врњачкој Бањи она реализује у Омладинском центру. Након повезивања ученика са туторима сваки пар је до краја марта одржао по два до три часа на којима су се ближе упознали и установили главне проблеме и препреке ученика у савладавању школског градива.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ