Школовање је пут у бољи живот

Аутор:Весна Ђорђевић

Свега 0,7 одсто Рома у Србији је високо образовано, док сваки трећи нема завршену основну школу, односно неписмено је 15,1 одсто ромске популације. Сложеност проблема необразовања Рома везана је не само за сиромаштво, већ и за неамбициозност у погледу школовања деце, раног напуштања школовања због потребе да и деца нешто зараде, због раније удаје женске деце, непријатности које у школи ромска деца неретко доживљавају. Међутим, лагано се мења свест ромске популације, а код највећег броја деце данас постоји воља да се образују јер сматрају да ће тако стићи до бољег живота.

Горан Јовановић живи у врњачком насељу Солидарност. Овај породичан човек у заједници је са супругом и две пунолетне ћерке. Сам је завршио машинску школу у Трстенику, док ћерке имају дипломе Угоститељско-туристичке школе, али и сертификате обука у Школи лепоте. Желео је да им пружи високошколско образовање, међутим,  није било могућности. Због здравствених проблема после 21 године рада у „Води Врњци“ морао је да напусти посао и потражи лагодније услове рада. Уследила је и дуга борба за здравље и низ операција.

Данас, другу шансу види у Пројекту „Обука-пракса-посао“.  Горан је један од осморице Рома који су тромесечну праксу реализовали у фирми за машинску обраду метала „Техно вар“ Ново Selo.

– Радили смо на електроапаратима, на бренерима, савладали технику варења. Занимање варилац је изузетно тражено и у земљи и у иностранству, лако је доћи до посла, а и плате су сасвим пристојне. Ово је, практично, допуна мог занимања, а услови рада код газда Слобе су одлични, испричао нам је Горан.

Расположен је за рад, не бежи од обавеза и своју децу је васпитао у том духу.

– Нигде није лако, али се сналазимо. Свака помоћ је корисна. Некад мало више, некад мање, а најчешће мала помоћ буде изузетна. Успевамо уз помоћ родитеља, Општине, пројеката, искрен је наш саговорник.

Дејан Павловић, координатор Канцеларије за ромска питања и члан општинског пројектног тима каже да је Горан један од најактивнијих Рома у врњачкој Општини, са жељом и иницијативом да се напредује, са идејом и плановима корисним за ромску децу и популацију уопште.

На жалост, епидемија корона вируса је утицала како на динамику спровођења праксе, тако и на запослење Рома који су прошли стручну обуку. Они са нестрпљењем ишчекују смиривање ситуације око епидемије корона вируса и испуњење обећања везаних за запослење.

Кроз програм „Обука-пракса-посао“ прошло је 2020. године двадесет и четири припадника ромске популације у Врњачкој Бањи. Поред двонедељне обуке за сектор картонаже  и обраде метала, они су добили  и тромесечну, плаћену праксу. Програм финансира Европска унија преко Сталне конференције градова и општина.

Овај чланак је објављен уз финансијску подршку Европске уније. За његову садржину искључиво су одговорни спроводиоци пројекта и нужно не одражава званичан став Европске уније.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ