ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ РТС „АЛЕКСАНДАР ЂОРЂЕВИЋ: УВЕК ИСПОЧЕТКА“

Аутор:Редакција

У оквиру 45. Фестивала филмског сценарија у Врњачкој Бањи, 15. августа, у Народној библиотеци „Др Душан Радић“ догодила се промоција РТС-ове књиге о великом српском редитељу АлександруЂорђевићу. Књигу је приредила Драгана Бошковић, театролог. Књижевно вече водила је Марија Ана Симоновић, а о Александру Ђорђевићу говорили су: Злата Нуманагић, глумица, Радослав Зеленовић, дугогодишњи директор Југословенске кинотеке, Драгана Бошковић, ауторка књиге и Биљана Бошњак Драгановић, уредница РТС издаваштва.

Александар Ђорђевић је сведок „првог века“ Телевизије Београд, не само њеног играног програма, већ и осталих популарних жанрова. Мењајући стално медиј, изразио се и у области позоришта, филма, радија. Добитник је многих награда и признања, чак и награде за режију у Холивуду, урадио је 11 великих ТВ серија, стотинак драма, две стотине позоришних представа широм земље и у иностранству. Предавао је предмет Филмска режија на Факултету драмских уметности.

О првом сусрету, и каснијој сарадњи са Александром Ђорђевићем говорила је Злата Нуманагић.

– Када сам имала десет година, од тридесетак девојчица, изабрана сам баш ја. Зашто и како, никада га нисам питала, нити ми је он о томе говорио. Током мог глумачком пута, ту и тамо бих чула од његових блиских и сталних сарадника да је о том сусрету и те како причао… То је почетак дугогодишње срадње и веома кратког пријатељства. У време када сам одрасла, довољно да можемо да пријатељујемо, имали смо више дивних разговора, од којих су неки постали моја водиља кроз професију и живот, заувек, прича Злата Нуманагић.

Са читаоцима, у више од 15 сати разговора које је забележила и приредила театролог Драгана Бошковић, редитељ Ђорђевић из личног угла дели историјске моменте и закулисне радње српског и југословенског позоришта од 1950-их, Телевизије Београд од 1960-их година и српске и југословенске културне сцене.

Из његових прича сазнајемо детаље о избору Никице Мариновић за Мис Југославије, шта се дешавало на првој Гитаријади, о Чивијади, прислушкивању полиције и Бранку Ћопићу, доласку Саре Вон у Београд, Звездином поразу, каменовању аутобуса и плакању играча у авиону после фудбалске утакмице Панатанаикос – Црвена звезда 1971. године, како представници шест република и две покрајине гласају за добитника „Златне арене“ у Пули, какав је осећај победити Кирка и Мајкла Дагласа у тенису…

О раду са Александром Ђорђевићем писало је у књизи више од 30 глумаца, редитеља и критичара, међу којима су: Љубиша Самарџић, Војислав Брајовић, Гордан Михић, Љубомир Убавкић Пендула, Марко Николић, Злата Нуманагић, Светлана Бојковић, Борис Миљковић, Бранислава Џунов, Божидар Зечевић, Горан Марковић, Синиша Павић…

Аутобиографија и монографија „Александар Ђорђевић: Увек испочетка“ кроз сећања редитеља култних остварења – „Отписани“, „Врућ ветар“, „Балкан експрес 2“, „Бољи живот“…, представља историју, не само телевизије већ и државе, друштва и културе.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ