Спој шпанске и српске културе на платну представио је млади редитељ Филип Мартиновић у свом ауторском филму „Теленовела сиво у колору“ врњачкој публици у петак, 29. октобра, у оквиру програма „Дан домаћег филма“.
Филмски центар Србије и Удружење документариста Србије организовали су „Дан домаћег филма“, односно пројекције домаћих документарних филмова који нису имали широку биоскопску дистрибуцију, паралелно у 26 градова Србије. Након пројекција, гледаоци су имали прилику да разговарају са ауторима.
Рођен у Београду, одрастао у Барселони, Филип Мартиновић завршио мастер студије режије на Факултету драмских уметности у Београду. Открио је филм као средство за истраживање личних питања, а управо овај му је променио живот из корена. На половини пута и снимања, упознаје Ашу, садашњу супругу која постаје јунакиња филма, али и његовог живота. У филму по први пут води разговоре са мајком о стварима које је увек желео да пита. „Теленовела сиво у колору“ је уметнички алат који Филип користи у потрази за личним идентитетом – ко сам, одакле сам, зашто је то битно и шта ме чини Србином.
Публика у врњачком биоскопу није била бројна, али су реакције на Мартиновићев првенац биле изузетно позитивне. Колико су језици били изазов, колико су родитељи радили на томе да сачувају породични идентитет и корене, вера и православље, како размишљају деца оних који су разлутани по свету и хоће ли се вратити коренима, само су нека од питања која су интересовала присутне.
– Твој идентитет чини оно што јеси и они који те окружују, закључује после свега Мартиновић који је у међувремену отворио сопствену продуцентску кућу и већ је продуцирао други филм који је снимио, ради на трећем.