„ГЛОБАЛНО ГРАЂАНСТВО ЗА ЉУДСКА ПРАВА“
Наставак пројекта „Глобално грађанство за људска права“ одржава се у Врњачкој Бањи од 28. новембра до 5. децембра. Упркос свим проблемима везаним за ограничење путовања, учесници из шест партнерских земаља: Индонезије, Индије, Италије, Турске, Мађарске и Србије успели су да се окупе у Врњачкој Бањи. Током шест радних дана учесници су разменили искуства са локалних активности и наставили да раде на креирању нових алата – друштвених игара везаних за тему људских права. Због актуелне ситуације пројекат је званично продужен до 4. маја 2022. године. Након овог семинара сви партнери наставиће да раде на локалном нивоу, а за април идуће године планирано је одржавање Међународне конференције у Врњачкој Бањи.
– Шест нових алата, друштвених игара скоро је завршено и тестирано. Сви партнери су уложили јако пуно труда и енергије и очекујемо да у другој половини јануара штампамо неке од алата. Сви нови алати, друштвене игре биће у форми „print and play“ да би свима биле доступне за коришћење. До краја овог семинара учесници су радили и на приручнику где ћемо представити примере добре праксе из партнерских земаља. Захваљујући разумевању донатора, Европске комисије, бићемо у могућности да пројекат и све птојектне активности урадимо како смо планирали.
Пројекат „Глобално грађанство за људска права“ подржан је од стране Европске Комисије у оквиру Ерасмус+ програма. Главни циљ овог пројекта је изградња капацитета партнерских организација за коришћење образовања о људским правима на локалној разини и стварање нових алата за промоцију људских права и међуверског дијалога.
Конзорцијум овог пројекта види образовање за људска права као ефикасну стратегију за спречавање злоупотреба људских права. Од кључне је важности омогућити младим људима, посебно омладинским радницима, да уче о образовању за људска права и створити нове алате и методе који промовишу различите позитивне и ефикасне приступе образовању за људска права.
Верујемо да ће стварање нових алата и игара и откривање различитих механизама, структура и политика за промоцију људских права и образовања за људска права сигурно повећати разумевање учесника о заједничким напорима предузетим у овој области, рекла нам је Дијана Пушкар, председник НВО „Iuventa“.
Да подсетимо, међународни пројекти којама координира Дијана Пушкар и „Iuventa“ одржавају се традиционално у Врњачкој Бањи веће 12 година. Велики број младих из читаве Европе, а задњих години и са других континената, боравило је у Врњачкој Бањи и понело из ње најлепше утиске.
Ово је прилика да се најави почетак новог пројекта који је недавно одобрен „Оснажени млади мењају свет“, који је такође подржан од стране Европске комисије у оквиру Ерасмус+ програма.