Санитарни одстрел врши се с циљем заштите, коришћења и унапређења популације дивљачи у ловишту, уређења и одржавања ловишта као и других питања од значаја за дивљач и ловство.
Циљ организованог санитарног лова је да обезбеди одрживо газдовање популацијом дивљачи и њихових станишта у обиму којим се трајно одржава и унапређује виталност популације дивљачи, производна способност станишта и биолошка разноврсност, чиме се постиже испуњавање економских, еколошких и социјалних функција ловства.
Санитарни одстрел дивљачи је елиминација повређене, односно болесне дивљачи, одстрел код сумње на појаву, спречавање појаве ширења и сузбијање заразе у ловишту.
Санитарни одстрел дивљачи подразумева и одстрел ткзв. предатора (грабљиваца, грабежљиваца, штеточина), јер смањењем броја ове врсте дивљачи директно се утиче и на бројност дивљачи у ловишту. На овај начин олакшава се праћење бројног и здравственог стања и смањују се губици на гајеним врстама дивљачи у зимском периоду. Ове акције јако су важне како би се у што већој мери сачувале и заштитиле гајене врсте дивљачи.
Бројност предатора је у сталном порасту у нашим ловиштима. Стога је вома важно регулисати бројно стање популације предатора чијом пренамноженошћу је угрожена бројност зеца, фазана и других птица. Важно је напоменути да предатори наносе велике штете и околним домаћинствима па ловци имају и моралну дужност да лове штеточине, а не само племените врсте дивљачи.
Поседњих година, најезди разних предатора придружиле су се и дивље мачке.У потрази за храном најчешће нападају зечеве и фазане који су немоћни пред овим предатором. У циљу заштите племените дивљачи ловци не ретко организију акције на уништавању ових животиња. Недавно су наши ловци одстрелили дивљу мачку која је иначе веома опрезна, спретна животиња, веома доброг слуха и осећаја за додир коју карактеришу оштре канџе које им користе за хватање плена.
Ова звер, опасна и насртљива, може бити изузетно опасна и по човека.
ВеСт