ПОПУЛАЦИОНА И ПОЛИТИКА РОДНЕ РАВНОРПАВНОСТИ

Аутор:Мила Васојевић

У организацији Фондације „Дајане Пауновић“, 9. марта, у салону Народне библиотеке „Др Душан Радић“ одржана је јавна трибина на којој су представљене мере Републике Србије и локалних самоуправа на пољу популационе и политике родне равнорпавности полова. Трибини су присуствовале: одборнице СО Врњачка Бања, чланица Општинског већа, представнице других служби Општинске управе Врњачке Бање, директорке установа и јавних предузећа општине Врњачке Бање, представнице Удружења жене са села, представнице Ранча Дебељак, представници локалних медија и др.

У циљу упознавања грађана Врњачке Бање са могућностима које су им на располагању за коришћење државних средстава која су им доступна, као и могућностима за деловање невладиног сектора у области равноправности полова и популационе политике, присутнима су се обратили Дајана Пауновић, оснивач истоимене фондације, Јасмина Трифуновић, руководилац Одсека за послове органа општине Врњачка Бања и Марко Матић, председник УО Фондације „Дајана Пауновић”.

Марко Матић, Дајана Пауновић и Јасмина Трифуновић

Представница локалне самоуправе, Јасмина Трифуновић представила је мере у области популационе политике и равноправности полова које су донеле и спроводе државне институције Републике Србије у сарадњи са локалним самоуправама. Према речима Трифуновићеве општина настоји да законска решења и уредбе реализује у што краћем временском року. Из буџета општине издвајају се средства за рад удружења, средства за рад Црвеног крста и других организација. Јасмина Трифуновић завршила је излагање речима: „Жене драге, када наиђете на оне слабије од вас, пружите им руку. Када наиђете на оне равне вама, не гледајте их као претњу, већ помислите шта би све било могуће када би се ваше снаге удружиле. А када наиђете на жене борце… само се сетите да ни једна жена борац није то постала зато што је седела кући па је било досадно, него је живот покушао да је сломи, а она је дала све од себе да преживи. Јер, ако се ми међусобно не подржавамо и не бодримо, како да то очекујемо од других…“

„Организовали смо низ јавних трибина и друштвених дијалога где у разговору са грађанима и челницима градова и општина можемо да детектујемо проблеме на терену и да заједнички радимо на њиховом решавању“, изјавила је директорка Фондације, и додала: „Мало се говори о томе шта је то добро урађено. Медији више осветљавају проблеме него лепе ствари, а као људи из цивилног сектора приметили смо на терену да су и Зрењанин, и Лозница, и Врњачка Бања, много тога доброг урадили. Промене су почеле да се дешавају, али оне, наравно, изискују време.“

Пауновићева је истакла да је популациона политика препозната од државних институција, али и цивилног сектора, као високо позиционирана на агенди приоритета, због чега се отвара велики простор за сарадњу како би се у овим областима постигао пун ефекат.

Суочене са вишедеценијским проблемом депопулизације и смањења броја становништва Републике Србије, надлежне државне институције годинама уназад доносиле су низ мера за подстицање рађања деце. Kако је за видљивост резултата мера у области подстицања рађања потребан дужи проток времена, мере које доносе државне институције и локалне самоуправе неретко се у јавности доживљавају и критикују као недовољне, неделотворне и неадекватне.

Kако би се постојеће мере и законски оквир у Републици Србији у области популационе политике боље представили јавности и приближили грађанима, у сарадњи са локалним самоуправама у Републици Србији, Фондација „Дајана Пауновић“ иницирала је организацију низа трибина са циљем представљања циљева, законодавног оквира и мера Републике Србије у области популационе политике и политике равноправности полова. Догађај „Друштвени дијалог – Представљање циљева, законодавног оквира и мера Републике Србије у области популационе политике и политике равноправности полова“, има за циљ да представи и приближи јавности националне циљеве у поменутим областима, али и да упозна грађане – потенцијалне кориснике подстицајних мера државе са правима која су им доступна у тој области.

Марко Матић, председник УО Фондације „Дајана Пауновић“ говорио је на тему „Политички и друштвени значај подстицајних мера популационе политике и законске заштите концепта родне равноправности“. Изнео је податак да је ово седма деценија како Србија губи становништво исељавањем наших грађана, а да је трећа деценија како Србија бележи негативан природни прираштај.

После излагања медијатора повела се дискусија у којој се могло чути низ нових предлога и идеја које би требало да се уграде у законе како би живот жена био кавалитетнији. У дискусији су учествовале: Драгана Хаџи Ристић, директорка ПУ „Радост“, Сандра Николенџић, директорка Центра за социјални рад, Гордана Радичевић, руководилац групе послова за привреду и друштвене делатности и др Весна Малићанин, директорка Дома здравља „Др Никола Џамић“.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype
Share on email
Email
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ