ЈАЧАЊЕ КАПАЦИТЕТА ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ
Општину Врњачка Бања 30. маја посетили су представници Националне академије за јавну управу. Вд директора и председник НАЈУ Дејан Милетић са сарадницима Дејаном Ракетићем, помоћником директора, Синишом Барјактаревићем, руководиоцем Групе за ИТ, Зораном Милосављевићем, програмским директором пројекта ЕУ, Ђурђицом Перишић, координатором за јединице локалне самоуправе и Тијаном Авдаловић, руководиоцем Групе за комуникацију и координацију састали су се у Кабинету са Бобаном Ђуровићем, председником Општине и Иваном Радовићем, председником СО.
Овај састанак била је прилика за унапређење сарадње и планирање заједничких активности усмерених ка стручном усавршавању запослених у локалној самоуправи и подизању њихових професионалних капацитета.
– Дошли смо са намером да успоставимо ближу сарадњу у јачању капацитета државне управе, односно локалне самоуправе. У том контексту НАЈУ као ресурс Владе Србије оријентисан ка знању, унапређењу појединаца, намерава да демонстрира све то што она поседује а није довољно искоришћено. Ми се налазимо у процесу драматичних промена на државном нивоу, дигитализација је ту, многе законске промене… За све то је потребна подршка државе у знању и то је оно што ми као Национална академија радимо, приближавамо нове технологије, нова знања државним службеницима.
Мислимо да Врњачка Бања ради одличан посао и у том контексту она може да буде добар партнер Националној академији на путу даљег развоја Србије.
Национална академија је врхунски опремљена, има око 60 дигиталних обука којима може да се приступи он лајн. Све оно што ми радимо заснива се на праћењу таласа иновативности који запљускују цели свет. А то доводи до четврте индустријске револуције и до специјалних програма за синтезу великих база података преко коришћења дигиталних технологија и до квалитетнијег здравља и живота државних службеника. Академија постоји тек четири године али има значајну подршку Владе Србије.
Прошле године смо имали 16.000 обучених људи. То је огроман број људи, али ни приближно нисмо задовољили оне проценте који су потребни да се интегрише још већи број корисника, изјавио је проф. др Дејан Милетић.
– Ми смо желели да овај састанак одржимо у Врњачкој Бањи, да покажемо капацитете, могућности и начин рада, функционисање наше локалне самоуправе. Основна идеја је јачање локалних и државних службеника у смислу да они прођу годину дана обуке са циљем да се одређени устаљени системи функционисања у самој локалној самоуправи прилагоде новим европским стандардима и бољој комуникацији са грађанима. Најбитније је истаћи да управо ти системи функционисања будућих државних службеника треба да буду усмерени у правцу налажења модалитета бољег приступа и укључења већег броја грађана у доношењу свих одлука, начину поступања и јачању Србије. Овим приступом ми ћемо ојачати локалну самоуправу, а самим тим и Србију. Циљ је да се на неки начин кроз обуку створе услови да се у будућем ресору Министарства локалне самоуправе направе бодовни системи функционисања свих локалних самоуправа по много параметара који ће утицати и онда ће се видети колико заиста нека локална самоуправа иде горе, стагнира или иде на доле, колико носиоци функција у оквиру локалне самоуправе раде добро свој посао или не, а то ће бити видљиво кроз параметре.
Ово је једна анализа система рада локалне самоуправе Врњачке Бање и на састанку са начелником и руководиоцима одсека указаће им на начин функционисања и рада, осавремењавања службеника у локалној самоуправи, говориће се о будућој једногодишњој обуци коју ће проћи свако од њих са циљем да се функционише далеко боље и перспективније. То ће вероватно у будућем закону бити и обавезујућа ставка, рекао нам је Бобан Ђуровић, председник Општине.
Истог дана, делегација НАЈУ одржала је и састанак са начелником Општинске управе Врњачка Бања и руководиоцима одсека.