Удружење грађана „Покрет за европску Врњачку Бању“ је реализовало пројекат „Анализа потреба и могућности развоја руралних заједница у Општини Врњачка Бања“ у оквиру пројекта „Европске политике руралног развоја на локалу“. Иницијатива је део Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (ReLOaD2) који финансира Европска унија, а спроводи Програм Уједињених нација за развој (UNDP). Завршна конференција током које су јавности презентовани резултати одржана је 3. априла у Великој сали Општине Врњачка Бања.
Испред Удружења грађана „Покрет за европску Врњачку Бању“ присутнима се обратила Љиљана Миљаковић, и захвалила се на томе што су дошли да чују резултате пројекта, а посебну захвалност је упутила пројектном тиму који су дали највећи допринос овом остварењу.
Циљеви пројекта се односе на едуковање 15 представника регистрованих пољопривредних газдинстава и пет представника удружења грађана са подручја 14 села Општине Врњачка Бања о европским политикама руралног развоја на локалу општине. Корисници пројекта ће постати јака заговарачка група за усвајање мера и политика руралног развоја, али и значајан ресурс становницима села, доносиоцима одлука, као и осталим члановима својих домаћинстава, путем преношења знања и мотивације за веће укључивање становника руралних области у програме руралног развоја.
– Данашња презентација је финиш пројекта када ће светлост дана угледати студија која је рађена у оквиру пројекта, а то је да се анализирају потребе и могућности руралних заједница на територији Општине Врњачка Бања. Студија је конципирана тако да су се најпре сагледали погледи Европске уније, а затим и како функционишу руралне заједнице на територији наше земље. На крају се дошло до локалне самоуправе, где је како се могло и очекивати туризам заступљен као најразвијенија привредна делатност, а онда се дошло до шансе да се рурална подручја са подручја Врњачке Бање споје са туризмом. Постоји могућност развоја супраструктуре како би сеоска подручја постала сеоска туристичка домаћинства и тако пружила своје услуге и била део укупне туристичке понуде Врњачке Бање или их развијати у смислу подршке и помоћи пољопривредним газдинствима да производњом здраве органске хране могу да партиципирају на туристичком тржишту и тако понуде део својих производа једном великом производу који се зове туристички производ Врњачке Бање, истакла је др Јелена Чеперковић, члан пројектног тима.
Спровођење анализе потреба и могућности руралних заједница Општине Врњачка Бања, представљаће заговарачки документ за веће укључивање локалне самоуправе у примену европских политика руралног развоја. Ова анализа ће такође представљати значајан ресурс за дизајнирање будућих стратешких и акционих докумената, као и мера локалне самоуправе намењене развоју руралних области општине.