Врњачка Бања је била домаћин прве Европске смотре фолклора дијаспоре која је у спортској хали „Врњачка Бања“ 8. и 9. априла окупила око хиљаду и по учесника и 29 фолклорних друштава из Аустрије, Швајцарске, Немачке, Румуније, Словеније, Хрватске, Републике Српске и Србије.
Организатор Смотре, Асоцијација српског фолклора дијаспоре, наводи да је за младе фолклораше старости до 16 година ово први долазак у Србију и прилика да покажу шта знају.
– Жеља нам је била да мања деца осете матицу, а имали смо срећу да од Врњачке Бање добијемо одличне услове и коначно осећај да смо код куће. Асоцијацијa броји око 50.000 чланова, а основали смо је ми који смо друга-трећа генерација рођена у дијаспори и волимо фолклор јер нас веже за нашу културу и традицију. Кроз дружење и фолклор показујемо колико нам недостаје матица, огњиште, баке и деке и зато смо и донели одлуку да сваку европску манифестацију организујемо у матици где слушамо матерњи језик и где се увек осећамо лепо, каже Данило Ђокић, председник Асоцијације српског фолклора дијаспоре.
Министар без портфеља Ђорђе Милићевић, задужен за координацију активности и мера у области односа са дијаспором, поручио је отварајући манифестацију да су деца учесници Смотре наши најбољи амбасадори у свету, а да је обавеза свих нас да негујемо културу и национални идентитет и да кроз оваква дешавања промовишемо нашу традицију.
– Фолклор је ствар наслеђа, културе и идентитета, нешто без чега не бисмо знали ко смо и где припадамо. Сваки ваш корак саткан је од храбрости, чојства, јунаштва и славне прошлости. Свака песма је песма у славу јунацима и жеља да увек имамо слободу. Нека наша будућност и веза матице и дијаспоре буде сједињена песмом, игром, слогом и јединством, рекао је министар и најавио нови пројекат који ће финансирати министарство, а спроводити локалне самоуправе – кампове који ће у Србију током јула и августа довести 15.000 деце из дијаспоре како би „нашу децу из целог света спојили са децом у Србији, да се кроз разне активности зближе и друже“.
Подршку највећој и најзначајнијој манифестацији српске дијаспоре дао је и директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, Арно Гујон, који је поздрављајући мале чуваре традиције подсетио да су овакви догађаји јасни показатељи бројности српске дијаспоре, али и њеног утицаја у очувању српског културног идентитета.
– Фолклор је игра с душом која чува српски идентитет. Хвала што сте прешли толики пут да бисте данас били у својој Србији. Својим доласком доказујете да није нужно бити родом из Србије да бисте дали допринос српској култури јер га дајете у континуитету кроз фолклор доказујући колико је српска култура велика. Где год да се игра ужичко коло или моравац, где се чује српски језик, ту живи српска култура.
И домаћини и организатори сложни су у оцени да је циљ оваквих окупљања да се Србија приближи дијаспори, а дијаспора Србији, како би се направио двосмеран канал комуникације, да обе стране знају шта је којој потребно, шта недостаје, а шта може да добије. Такође, да су наша деца рођена тамо далеко увек добродошла у Србији.
– Жеља нам је била да се нађемо у улози домаћина једне овакве манифестације и да овде окупимо дијаспору како бисмо срцу наше деце из целог света приближили Србију и Врњачку Бању. Надамо се да ћемо стећи статус трајног партнера и да ћемо се наредних година интезивно дружити, поручио је са бине учесницима прве европске Смотре дечијег фолклора дијаспоре председник Општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић.