Горан Петровић, један од најзначајнијих савремених српских писаца, био је гост врњачке Библиотеке, 8. јуна. Повод је објављивање Романа делта – Папир и Иконостас. Модератор ове изузетне књижевне вечери био је проф. Милан Никодијевић.
Горан Петровић (1961) је Краљевчанин. Најчувенија његова књига је Ситничарица „код Срећне руке“. За ту је књигу добио и НИН-ову награду у 2000-тој. Појавио се у српској књижевности 1989, са књигом Савети за лакши живот и онда је објавио више од десет књига, међу којима и књигу Опсада цркве Светог спаса. Добитник је готово свих књижевних признања и награда у Србији. Петровић је од 2018. године редовни члан САНУ.
– Бања је за мене митско место у сваком погледу. Још од дана детињства, од сликања код „Крчмаревића“ у мексичком оделу, до долазака овде на књижевне вечери, до тога зато што овде имам пријатеље. Један од њих и води ово књижевно вече. И нешто што је заиста посебно у Врњачкој Бањи: само још у Врњачкој Бањи постоји пано који је писан руком. Кад сам био мали и кад сам пролазио овуда, питао сам се који су то важни људи који заслужују тако велики пано исписан тако лепим словима, рекао је Петровић и прочитао своју причу која је нека врста допуне званичној биографији и библиографији Непозната реч и на себи својствен начин увео публику у свет свог писања.
– Повод данашњег боравка Горановог у Бањи су две књиге које су у ствари два прва тока нечега што, чини ми се, нико није у српској па и у југословенској литератури започео. То је Рома делта. То су романи Папир и Иконостас. Прича која се шири готово на безобално море, од почетка владавине деспота Стефана Лазаревића, када је Србија кореспондирала на неки начин са најзначајнијим културним дешавањима у Европи, до тога да се ове две књиге заврше са неких 12 књига до времена садашњег, рекао је Никодијевић.
Петровић је Роман делта описао као путовање, где ће читаоци бити изненађени, али и он као писац. У сваком случају, пред читаоцима велики је изазов читање циклуса Романа делта.