У згради Општинске управе Врњачка Бања, заменик председника Општине, Иван Џатић, 6. јула уручио је потврде о завршеној обуци за пружање услуге личног пратиоца деце. Успешно завршену обуку по акредитованом програму „Лични пратилац детета – Корак по корак“ у трајању од два дана остварило је тринаест особа, које су на основу тога стекли сертификате Републичког завода за социјалну заштиту.
Потврде се издају за рад са децом у процесу образовања која имају неки облик сметњи и инвалидитета. Услуга личног пратиоца је услуга социјалне заштите која се примењује у образовању од предшколског до средњошколског нивоа. Завршетком ове едукације и сертификовањем полазника стварају се предуслови за значајно унапређење и ефикаснију инклузију младих са сметњама у развоју.
Како би олакшали живот деце са инвалидитетом и сметњама у развоју, као и њиховим породицама, локална самоуправа је препознала потребу за услугом лиценцираног личног пратиоца детета.
– Општина Врњачка Бања спада међу пет локалних самоуправа у Србији по висини средстава која опредељује у локалном буџету за социјална давања. Једна од таквих услуга је лични пратилац детета, а износ средстава који се опредељује на годишњем нивоу је дванаест милиона. Подразумева ангажовање људи који помажу нашим најмлађим суграђанима који нажалост имају одређене сметње у свом развоју, нису у могућности да сами прате наставни процес, потребна им је помоћ на путу до и од школе. Да би неко могао да обавља улогу личног пратиоца мора да прође одређену обуку и да добије лиценцу, истакао је Иван Џатић.
За разлику од неких других градова и локалних самоуправа у којима је пракса да лични пратиоци сами плаћају обуку за добијање лиценце, Општина Врњачка Бања је направила један искорак и поднела тај издатак, али и уручила Уговоре о раду лиценцираним пратиоцима, за разлику од неких других места у којима су уговори привремено повременог карактера.
– Ми заиста ценимо њихов рад који није нимало лак, нити једноставан. Постоје одређене законске регулативе које нису до краја објасниле најбоље функционисање, али трудимо се да оно што је до нас у потпуности испоштујемо. То се односи на процес јавне набавке који траје одређени временски период, па се може десити да у току године немамо личног пратиоца не због наше грешке, већ због законских процедура. Поред ове услуге, локална самоуправа финансира и Удружење УРДОУР, на годишњем нивоу око пет милиона динара. Иако се често не прича и не чује о томе, за нас као локалну самоуправу је најбитније да онима којима је то најпотребније врло добро знају да је Општина Врњачка Бања увек ту за њих и да се труди да увек пронађе и веће могућности него што то у неком тренутку и може, рекао је Џатић.
Покренута је идеја да се на територији Општине Врњачка Бања оснује Удружење које ће добити лиценцу за пружање оваквих услуга, како би се скратиле одређене процедуре, и како се не би чекао процес јавне набавке.
– Не желимо да размишљамо да ли ће нека фирма са стране добити посао, жеља нам је да на нашој територији имамо једно такво Удружење, зато што је много лакше сарађивати са људима које познајете. Морам да истакнем да је локална самоуправа аплицирала за један одређени пројекат који спроводи Стална конференција градова и општина заједно у сарадњи са институцијом званом Заштитник грађана. Конкурисали смо са услугом личног пратиоца, услугом пружања помоћи деци ометене у развоју и трећа ствар за коју смо конкурисали је та да смо Халу спортова у Врњачкој Бањи прилагодили за особе са инвалидитетом, што је коштало седам милиона динара. Све то још једном показује хумани аспект нас који руководимо локалном самоуправом. То смо чинили до сада, чинићемо и убудуће и они могу увек да рачунају на нашу помоћ и подршку, поручио је Иван Џатић.